settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o súde / zažalovaní?

Odpoveď


Apoštol Pavol napomenul Korintských kresťanov, aby neišli na súd jeden proti druhému (1 Korintským 6:1-8). Pretože ak si kresťania nedokážu odpustiť a zmieriť sa kvôli svojim nezhodám, tak to preukazuje duchovné zlyhanie. Prečo by sa chcel niekto stať kresťanom, ak kresťania majú presne tak veľa problémov a naviac sú aj neschopní si ich vyriešiť? Avšak, sú prípady, kedy by súd mohol byť správnou voľbou. Ak sa použil biblický „návod“ na zmierenie (Matúš 18:15-17) a obvinená strana sa nepolepšila, tak v niektorých prípadoch by súd bol správnym riešením. No toto by malo nasledovať po mnohých modlitbách o múdrosť (Jakub 1:5) a po konzultácii s duchovným vedením.

Celý kontext 1 Korintským 6:1-6 sa zaoberá so spormi v cirkvi, no Pavol sa odvoláva na súdny systém, keď hovorí o súde vecí, ktoré prislúchajú tomuto životu. Pavol tým myslí, že súdny systém existuje na záležitosti tohto života, ktoré sú mimo cirkev. Cirkevné problémy by sa nemali ťahať na súd, ale mali by byť súdené v cirkvi.

Kapitoly 21-22 v Skutkoch hovoria o tom, že Pavol bol zatknutý a neprávom obvinený zo zločinu, ktorý nespáchal. Rimania ho zajali a „veliteľ rozkázal odviesť ho do kasárne a kázal ho zbičovať, aby sa dozvedel, prečo kričali tak na neho. Ale ako ho vytiahli, aby ho bičovali, povedal Pavel stotníkovi, ktorý tam stál: Či smiete bičovať rímskeho občana, a to k tomu neodsúdeného?“ Pavol použil Rímsky zákon a svoje občianstvo na to, aby sa ochránil. Nie je nič zlé na tom, keď používame súdny systém, pokiaľ sa tak deje so správnymi motívmi a čistým srdcom.

Pavol potom ešte neskôr vyhlasuje, „Už aj to je úpadok pri vás, že sa súdite medzi sebou. Prečo netrpíte radšej krivdu? Prečo neznášate radšej škodu?“ (1 Korintský 6:7). O čo tu ide Pavlovi je svedectvo veriaceho. Bolo by pre nás oveľa lepšie využiť výhodu, alebo byť dokonca aj zneužitý, ako spôsobiť, že tú osobu odtiahneme ešte viac od Krista tým, že ju vezmeme na súd. Ktoré je dôležitejšie – boj o zákon, alebo boj o večnú dušu človeka?

Takže keď to zhrnieme, mal by ísť kresťan s kresťanom na súd kvôli cirkevným záležitosťiam? Rozhodne nie! Mal by ísť kresťan s kresťanom na súd kvôli občianskym záležitostiam? Ak sa tomu dá akokoľvek zabrániť, tak nie. Mal by ísť kresťan s nekresťanom na súd kvôli občianskym záležitosťiam? Znova, ak sa dá tomu zabrániť, tak nie. Avšak, v niektorých prípadoch, ako je napríklad ochrana našich práv (ako v prípade apoštola Pavla) by mohlo byť vhodné siahnuť po zákonnom riešení.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o súde / zažalovaní?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries