settings icon
share icon
Otázka

Kto sú štyria jazdci apokalypsi?

Odpoveď


Štyria jazdci apokalypsi sú opísaní v Zjavení 6:1-8. Štyria jazdci symbolicky opisujú rozličné udalosti, ktoré sa udejú v posledných časoch. Prvý jazdec je spomenutý v Zjavení 6:2: „I pozrel som, a hľa, biely kôň a Ten, čo sedel na ňom, mal luk, dostal veniec a vyšiel ako víťaz a aby zvíťazil.“ Existuje možnosť, že prvý jazdec je vlastne Antikrist, ktorému je daná moc, aby pokoril všetkých, ktorí sa mu protivia. Antikrist je vlastne falošné zobrazenie Krista, ktorý sa tiež vráti na zem na bielom koni (Zjavenie 19:11-16).

Druhý jazdec sa zjavuje v Zjavení 6:4: „A vyšiel iný, červený kôň, a ten, čo sedel na ňom, dostal moc vziať pokoj zo zeme, aby sa ľudia navzájom vraždili. Dostal veľký meč.“ Druhý jazdec sa vzťahuje na hrozný boj, ktorý sa uskutoční v posledných časoch. Tretí jazdec je opísaný v Zjavení 6:5-6: „A keď otvoril tretiu pečať, počul som tretiu bytosť volať: Poď! I pozrel som, a hľa, čierny kôň, a ten, čo sedel na ňom, mal v ruke váhy. Spomedzi štyroch bytostí počul som volať hlas: Miera pšenice za denár a tri miery jačmeňa za denár; oleju však a vínu neškoď!“ Tretí jazdec sa vzťahuje na hlad, ktorý príde, pravdepodobne ako následok vojny, ktorá sa práve ukončila.

Štvrtý jazdec sa spomína v Zjavení 6:8: „I pozrel som, a hľa, plavý kôň, a ten, čo sedel na ňom, nazýval sa smrť a za ním šlo podsvetie. A dostali moc nad štvrtinou zeme, aby zabíjali mečom, hladom, morom a divou zemskou zverou.“ Štvrtý jazdec symbolicky predstavuje smrť a spustošenie. Zdá sa, že je zhrnutím predchádzajúcich troch. Štvrtý jazdec prinesie zrážky, hlad, choroby a mor. To, čo je najhoršie alebo desivé je to, že štvrtý jazdec je iba „predchodca“ hrozných vecí, ktoré sa majú diať v dobe súženia (Zjavenie kapitoly 8-9 a 16).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kto sú štyria jazdci apokalypsi?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries