settings icon
share icon
Otázka

Ako sú stvorené ľudské duše?

Odpoveď


Existujú dva biblické pohľady na to, ako sú ľudské duše vytvorené. Tranducianizmus je teória, že duša je vytvorená od fyzických rodičov spolu s fyzickým telom. Podporou tejto teórii je: A). V 1. Mojžišovej 2:7 Boh vdýchol dych života Adamovi a tak sa Adam stal „živou dušou“. Písmo nikde nehovorí, že Boh toto zopakoval. B). Adam mal syna na svoju podobu (1. Mojžišova 5:3). Adamovi potomkovia boli „živé duše“ bez toho, aby Boh vdýchol do nich. C). 1. Mojžišova 2:2-3 hovorí o tom, že Boh skončil so stváraním. D). Adamov hriech vplýva na všetkých ľudí – fyzicky a duchovne – toto má zmysel jedine ak telo a duša oboje pochádzajú od rodičov. Slabosť tranducianizmu je v tom, že nie je jasné, ako nehmotná duša môže byť vytvorená cez jeden úplne fyzický proces. Tranducianizmus je jedine možný, ak sú telo a duša neoddeliteľne spojené.

Kreacionizmus je náhľad, že Boh vytvára novú ľudskú dušu vždy, keď je človek počatý. Kreacionizmus podržiavali mnohí ranní cirkevní otcovia a tiež má biblickú podporu. Najprv, Písmo rozlišuje telo a dušu (Kazateľ 13:7; Izaiáš 42:5; Zachariáš 12:1; Židom 12:9). Po druhé, ak Boh vytvára každú jednotlivú dušu vo chvíli, keď je to potrebné, oddelenie duše a tela stojí pevne. Slabosť kreacionizmu je v tom, že Boh nepretržite vytvára nové duše, kým 1. Mojžišova 2:2-3 hovorí, že Boh prestal stvárať. Tiež, keďže je celá ľudská bytosť infikovaná hriechom (telo, duša, duch) a Boh tvorí novú dušu pre každú ľudskú bytosť, ako môže byť tá nová duša nakazená hriechom?

Tretí náhľad, ktorý nemá biblickú podporu, je ten, že Boh na počiatku stvoril ľudské duše, a teraz ich iba „pridáva“ ľuďom. Tento náhľad hovorí, že existuje „uschovňa dúší“ v nebi. Znovu, tento názor nemá biblickú podporu a zvyčajne ho propagujú zástancovia „new age“ a reinkarnácie.

Bezohľadu na to, či je správny tranducianizmus alebo kreacionizmus, oba sa zhodujú v tom, že duša neexistuje pred počatím. Toto je jasné učenie Biblie. Bez ohľadu či Boh vytvára dušu v momente, keď je zárodok formovaný alebo vytvoril Boh spôsob, aby sa reprodukovala duša, Boh je ten, ktorý je zodpovedný za vytváranie ľudskej duše.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako sú stvorené ľudské duše?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries