settings icon
share icon
Otázka

Existujú rôzne stupne trestu v pekle?

Odpoveď


Predstava, že v pekle existujú rôzne stupne trestu pochádza predovšetkým z Božskej komédie od Dante Alighieriho, ktorá bola napísaná v rokoch 1308 až 1321. V nej rímsky básnik Vergílius sprevádza Danteho deviatimi okruhmi pekla. Sú to sústredné kruhy, ktoré predstavujú postupný nárast zla a vrcholia v strede zeme, kde je Satan držaný v otroctve. V každom kruhu sú hriešnici potrestaní podľa toho, aký spáchali hriech. Každý hriešnik je vydaný do večnosti podľa hlavného hriechu, ktorý spáchal. Podľa Danteho, v prvom kruhu sú nepokrstení, ale čestní pohania a úplný stred pekla je vyhradený tým, ktorí sa dopustili najväčšieho hriechu proti Bohu – zrady.

Aj keď sa o tom v Biblii priamo nepíše, je tam istá indícia, že v pekle existujú rôzne úrovne trestu. V Zjavení 20:11-15 boli ľudia súdení „podľa toho, čo bolo napísané v knihách, podľa svojich skutkov" (Zjavenie 20:12). A všetci odsúdení boli uvrhnutí do ohnivého jazera (Zjavenie 20:13-15). Preto je možné, že zámer posledného súdu je rozhodnúť, aký ťažký trest dostane odsúdený človek v pekle. Vedieť do akej horúcej časti ohnivého jazera sa človek dostane, ale nie je žiadnou útechou odsúdeným. Bez ohľadu na stupeň trestu v pekle, je zrejmé, že peklo je miesto, ktorému sa treba vyhnúť.

Biblia žiaľ hovorí, že väčšina ľudí skončí v pekle. „Vojdite tesnou bránou; lebo je priestranná brána a široká cesta, ktorá vedie do zahynutia, a mnoho je tých, ktorí ňou vchádzajú; lebo je tesná brána a úzka cesta, ktorá vedie do života, a málo je tých, ktorí ju nachádzajú" (Matúš 7:13-14). Tá najdôležitejšia otázka, ktorú si musíme položiť znie: „Na akej ceste som?" „Tí mnohí", ktorí idú po širokej ceste majú jedno spoločné: všetci odmietli Krista ako jedinú možnú cestu do neba.

Ježiš povedal: „Ja som cesta i pravda i život; nikto neprijde k Otcovi, len skrze mňa."(Ján 14:6). Keď o sebe Ježiš povedal, že je jediná cesta k Otcovi, presne tak to aj myslel. Každý človek, ktorý ide po inej ceste ako vo viere v Krista, ide po širokej ceste do záhuby. A či v pekle existujú rôzne stupne trestu, to nemení nič na fakte, že utrpenie v pekle je odporné, hrozné, večné a dá sa mu vyhnúť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Existujú rôzne stupne trestu v pekle?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries