settings icon
share icon
Otázka

Aké sú to stratené knihy Biblie?

Odpoveď


Neexistujú žiadne „stratené knihy“ z Biblie alebo knihy, ktoré boli vyradené z Biblie. Existuje mnoho legiend a povestí o stratených knihách, ale nie je v tom žiadna pravda. Všetky knihy, ktoré Boh inšpiroval a chcel aby boli v Biblii a sa v nej aj nachádzajú. Doslova existujú stovky náboženských kníh, ktoré boli písané v rovnakom časovom období ako knihy Biblie. Niektoré z týchto kníh obsahujú pravdivé záznamy vecí, ktoré sa skutočne udiali (napríklad 1. Makabejcov). Niektoré obsahujú dobré duchovné učenia (napríklad Múdrosť Šalamúnova). Avšak, tieto knihy nie sú inšpirované Bohom. Ak čítame niektoré z týchto kníh, ako napríklad apokryfy, musíme s nimi zaobchádzať ako s nespoľahlivými historickými knihami, nie ako s inšpirovaným a neomylným Božím Slovom (2. Timoteovi 3:16-17).

Tomášove evanjelium, napríklad, bolo falošne napísané v 3. alebo 4. storočí nášho letopočtu a tvrdilo sa, že bolo napísané apoštolom Tomášom. Nebolo napísané Tomášom. Cirkevný otcovia takmer všeobecne odmietli Tomášove evanjelium ako heretické. Obsahuje mnoho falošných a heretických vecí, ktoré Ježiš údajne povedal a urobil. Nič z toho (alebo v najlepšom prípade len veľmi málo z toho), je pravda. List Barnabášov nebol napísaný biblickým Barnabášom, ale podvodníkom. To isté možno povedať o evanjeliu Filipa, Petrovej apokalypse, atď.

Boh je jeden. Biblia má jedného Stvoriteľa. Je to jedna kniha. Má jeden plán milosti, zaznamenaný od začiatku, cez uskutočnenie, k dokončeniu. Od predurčenia po oslávenie, Biblia je príbeh o Božom vykúpení Jeho vyvoleného národa na chválu Jeho slávy. Ako sa Boží vykupiteľský cieľ a zámer odhaľuje v Písme, opakujúce témy, ktoré sa neustále zdôrazňujú sú: Boží charakter, odsúdenie za hriech a neposlušnosť, požehnanie pre vieru a poslušnosť, Pán Spasiteľ a obeť za hriech a príchod kráľovstva a slávy. Je to Boží zámer, aby sme poznali a pochopili týchto päť tém, pretože naše životy a osudy večné závisia od nich. Je teda nemysliteľné, že by Boh dovolil, aby sa niektoré z týchto životne dôležitých informácií „stratili“. Biblia je kompletná, aby sme my, ktorí ju čítame a chápeme boli „dokonalí, ku každému dobrému skutku pripravení“ (2. Timoteovi 3:16-17).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aké sú to stratené knihy Biblie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries