settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o starostlivosti o našich rodičov v starobe?

Odpoveď


Biblia hovorí veľa o starostlivosti o rodičov v starobe a iných členov rodiny, ktorí sa o seba nedokážu postarať. Prvotná kresťanská cirkev pôsobila ako agentúra sociálnych služieb pre ostatných veriacich. Starali sa o chudobných, chorých, vdovy a siroty, o ktoré sa nemal kto postarať. Od kresťanov, ktorí mali rodinných príslušníkov v núdzi, sa očakávalo, že budú tieto potreby uspokojovať. Žiaľ, starostlivosť o našich rodičov v starobe už nie je povinnosťou, ktorú sú mnohí z nás ochotní prijať.

Starších ľudí môžeme vnímať skôr ako bremeno než ako požehnanie. Niekedy, keď naši rodičia sami potrebujú starostlivosť, rýchlo zabúdame na obete, ktoré pre nás priniesli. Namiesto toho, aby sme ich vzali k sebe domov - kedykoľvek je to bezpečné a možné -, umiestnime ich do komunít dôchodcov alebo domovov dôchodcov, niekedy aj proti ich vôli. Možno si nevážime múdrosť, ktorú získali počas dlhého života, a ich rady môžeme zdiskreditovať ako „zastarané“.

Keď si ctíme svojich rodičov a staráme sa o nich, slúžime tým aj Bohu. Biblia hovorí: „Maj v úcte vdovy, ktoré sú naozaj vdovami. Ak niektorá vdova má deti alebo vnúčatá, tie nech sa najprv naučia ctiť si vlastnú rodinu a odplácať sa rodičom, lebo to je milé Bohu... No ak sa niekto nestará o svojich blízkych, najmä o členov rodiny, ten zaprel vieru a je horší než neveriaci “ (1. Timotejovi 5:3-4, 8).

Nie všetci starší ľudia potrebujú alebo chcú stálu, starostlivosť v domove svojich detí. Môžu uprednostňovať život v spoločenstve s inými ľuďmi v ich veku alebo môžu byť celkom schopní úplnej nezávislosti. Bez ohľadu na okolnosti stále máme voči svojim rodičom povinnosti. Ak potrebujú finančnú pomoc, mali by sme im pomôcť. Ak sú chorí, mali by sme sa o nich postarať. Ak potrebujú miesto na bývanie, mali by sme im ponúknuť svoj domov. Ak potrebujú pomoc v domácnosti a/alebo pri prácach na dvore, mali by sme im pomôcť. A ak sú v starostlivosti opatrovateľského zariadenia, mali by sme posúdiť životné podmienky, aby sme sa uistili, že sa o našich rodičov riadne a s láskou starajú.

Nikdy by sme nemali dovoliť, aby starosti tohto sveta zatienili to najdôležitejšie - službu Bohu prostredníctvom služby ľuďom, najmä ľuďom v našich vlastných rodinách. Biblia hovorí: „Cti svojho otca a svoju matku — to je prvé prikázanie s prisľúbením —, aby sa ti dobre vodilo a dlho si žil na zemi“ (Efezanom 6:2-3).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o starostlivosti o našich rodičov v starobe?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries