settings icon
share icon
Otázka

Existuje taká vec, ako sú spriaznené duše? Má Boh pre mňa jednu konkrétnu osobu, ktorú si vezmem?

Odpoveď


Bežná predstava o „spriaznenej duši“ je tá, že pre každú osobu existuje osoba, ktorá sa k nemu (k nej) dokonale hodí a ak sa zosobášiš s niekým iným ako s touto spriaznenou dušou, tak nikdy nebudeš šťastný. Je táto predstava o spriaznenej duši biblická? Nie, nie je. Myšlienka o spriaznenej duši sa často používa ako výhovorka na rozvod. Ľudia, ktorí nie sú šťastní vo svojom manželstve niekedy tvrdia, že sa nezosobášili so svojou spriaznenou dušou a preto by sa mali rozviesť a začať s hľadaním ich skutočnej spriaznenej duše. Toto nie je nič viac ako len výhovorka, nehanebne nebiblická výhovorka. Ak si ženatý (vydatá), tak osoba s ktorou si zosobášený/á je tvojou spriaznenou dušou. Marek 10:7-9 vraví, že „Preto opustí človek otca i matku a bude sa pridŕžať svojej manželky, a budú dvaja jedno telo; takže už nie sú dve telá, ale jedno. Čo teda Boh spojil, človek nerozlučuj!“. Manžel a manželka sú „zjednotení“, v „jedno telo“, „už nie sú dve, ale jedno“ a sú „spojení“, t.j. spriaznené duše.

Manželstvo nemusí byť tak jednotné a radostné ako by si pár želal aby bolo. Manžel a manželka nemusia mať takú fyzickú, citovú a duchovnú jednotu po akej túžia. Ale dokonca aj v tomto prípade manžel a manželka ostávajú aj naďalej spriaznenými dušami. Pár, ktorý sa nachádza v takej situácii potrebuje viac pracovať na vytvorení pravej intimity „spriaznených duší“. Tým, že pár bude poslúchať čo Biblia učí o manželstve (Efezským 5:22-33) si pár môže vyvinúť intimitu, lásku a záväzok, ktorý vytvára „jedno telo“ zo spriaznených duší. Ak si zosobášený/á, tak si zosobášený/á so svojou spriaznenou dušou. Nezáleží na tom, ako moc je toto manželstvo neharmonické, Boh môže priniesť hojenie, odpustenie, obnovu a skutočnú manželskú lásku a harmóniu.

Je možné, aby som sa zosobášil/a s nesprávnou osobou? Ak sa odovzdáme Bohu a hľadáme Jeho vedenie, tak On nám zasľúbil, že nás bude viesť: „Dúfaj v Hospodina celým svojím srdcom, a nespoliehaj sa na svoju rozumnosť. Na všetkých svojich cestách Ho poznávaj a On ti urovná chodníky. (Príslovia 3:5-6). Skrytým zmyslom Prísloví 3:5-6 je, že ak nebudeš dúfať v Hospodina celým svojím srdcom, ale budeš sa spoliehať sa na svoju rozumnosť, tak sa môžeš vydať nesprávnym smerom. Áno, je možné, v čase neposlušnosti a nedostatku blízkeho spoločenstva s Bohom, sa oženiť/vydať za niekoho, koho Boh nechcel, aby sme si zobrali. No dokonca aj v takom prípade je Boh zvrchovaný a má všetko pod kontrolou.

Dokonca aj keď toto manželstvo nebolo to, po čom Boh túžil, aj napriek tomu to je v rámci Jeho zvrchovanej vôle a plánu. Boh nenávidí rozvod (Malachiáš 2:16) a „zosobášenie sa s nesprávnou osobou“ nie je nikde v Biblii udávané ako dôvod na rozvod. Tvrdiť „Vzal/a som si nesprávnu osobu a už nikdy nebudem šťastný/á, pokiaľ nenájdem svoju skutočnú spriaznenú dušu“ je nebiblické z dvoch dôvodov. Po prvé to znamená, že tvoje nesprávne rozhodnutie zmarilo Božiu vôľu a zničilo Jeho plán. Po druhé to znamená, že Boh nie je schopný spraviť z manželstva, ktoré neustále s niečím zápasí manželstvo, ktoré je šťastné, zjednotené a úspešné. Nič z toho čo robíme nemôže zmariť Božiu zvrchovanú vôľu. Boh môže vziať akýchkoľvek dvoch ľudí, bez ohľadu na to, ako moc sú rozdielny, a sformovať ich do dvoch ľudí, ktorí sa pre seba dokonale hodia.

Ak si udržujeme blízky vzťah s Bohom, tak On nás povedie a ochráni. Ak niekto kráča s Pánom a skutočne hľadá Jeho vôľu, tak Boh ho potom povedie ku partnerovi, ktorého pre neho zamýšľa. Ak sa Bohu podriadime a budeme Ho nasledovať, tak On nás povedie ku našej „spriaznenej duši“. Avšak, byť spriaznenou dušou je obe, pozícia a prax. Manžel a manželka sú spriaznenými dušami v tom, že sú „jedným telom“, duchovne, fyzicky a citovo spojení. No v praxi to je proces, kde sa berie to, čím pár je a kde z toho treba urobiť každodennú realitu. Dosiahnuť skutočnú jednotu je možné iba tak, že zavedieme biblický obraz manželstva.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Existuje taká vec, ako sú spriaznené duše? Má Boh pre mňa jednu konkrétnu osobu, ktorú si vezmem?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries