settings icon
share icon
Otázka

Ako sa modliť správnym spôsobom?

Odpoveď


Ako je najlepšie sa modliť: stojaci, sediaci alebo kľačiaci? Mali by naše ruky byť vystreté, spojené alebo zdvihnuté? Majú byť oči zavreté alebo otvorené? Je lepšie modliť sa v modlitebni alebo v prírode? Mali by sme sa modliť ráno, keď sa prebudíme alebo večer, predtým než ideme spať? Existujú slová, ktoré musíme povedať v modlitbe? Ako začať modlitbu? Ako ukončiť modlitbu? Toto sú niektoré z otázok, ktoré často počujeme ohľadom modlitby. Aký je správny spôsob? Je vôbec niečo z uvedeného dôležité?

Modlitba je často vnímaná ako niečo „magické“. Niektorí veria, že ak v modlitbe nepovieme určité slová, alebo ak sa nemodlíme v určitej polohe tela, že Boh nevypočuje našu modlitbu. Toto tvrdenie je úplne nebiblické. Boh neodpovedá na naše modlitby na základe toho, kde sme, kedy sa modlíme, aká je poloha nášho tela alebo akým poradím vyslovujeme určité slová. 1. list Jána 5:14-15 nám hovorí, aby sme dôverovali Bohu, keď predchádzame pred Neho v modlitbe vediac, že nás počuje, ak je to podľa Jeho vôle. Ján 14:13-14 hovorí: „a čokoľvek budete prosiť v mojom mene, učiním to, aby Otec bol oslávený v Synovi. Keď ma teda budete prosiť o niečo v mojom mene, ja (to) učiním.“ Na základe toho vidíme, že Boh odpovedá na naše modlitby, keď sú v súlade s Jeho vôľou a v mene Ježiš (aby Otec bol oslávený v Synovi).

Takže, ako sa správnym spôsobom modliť? Filipanom 4:6-7 hovorí, aby sme sa modlili trpezlivo za všetko a aby sme sa modlili s ďakovaním. Boh odpovie na také modlitby s pokojom v srdci. Správny spôsob, ako sa máme modliť je vylievať svoje srdce pred Bohom, byť úprimný a otvorený, lebo nás On úplne pozná. Mali by sme Mu prednášať naše prosby, ale máme mať na mysli, že On najlepšie vie, čo potrebujeme a nedá nám to, čo nie je Jeho vôľa pre nás. Mali by sme ďakovať Bohu, preukazovať Mu lásku a chválu, bez ohľadu či máme k tomu správne slová. Boh chce vidieť postoj nášho srdca a nie počuť našu výrečnosť a slovnú zásobu.

Najvýstižnejším vzorom modlitby je tá modlitba, ktorú Ježiš učil učeníkov u Matúša 6:9-13. Prosím zapamätajte si, že táto modlitba nie je niečo, čo sa máme naučiť naspamäť recitovať pred Bohom. Je to príklad, ako sa máme modliť – oslavovať, dôverovať, prosiť, vyznávať a podriaďovať sa Bohu. Máme sa modliť za veci, ktoré Ježiš spomenul v modlitbe, používajuc svoje slová a prispôsobujúc to svojim potrebám. Správny spôsob, ako sa modliť je vylievať svoje srdce pred Bohom. Sedenie, státie, kľačanie; ruky vystreté alebo nie; oči otvorené alebo zavreté; v modlitebni, doma alebo v prírode; ráno alebo večer – všetko sú to vedľajšie veci, osobný zvyk alebo priliehavosť. Božia vôľa je, aby modlitba bola úprimnou a otvorenou komunikáciou medzi Ním a nami.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako sa modliť správnym spôsobom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries