settings icon
share icon
Otázka

Čo je správny spôsob krstu?

Odpoveď


Najjednoduchšiu odpoveď na túto otázku nájdeme vo význame slova „krstiť“. Pochádza z gréckeho slova a znamená „ ponoriť do vody“. Preto krst pokropením alebo vyliatím vody je oxymoron, niečo čo je v zdanlivom rozpore. Krst pokropením by znamenal „ponoriť niekoho vo vode a pokropiť ho vodou“. Krst podľa svojej vlastnej definície musí byť aktom ponorenia do vody.

Krst ilustruje identifikáciu veriaceho so smrťou, pohrebom a vzkriesením Krista. „Alebo neviete, že všetci, čo sme boli pokrstení v Krista Ježiša, boli sme pokrstení v jeho smrť? Krstom sme teda spolu s ním boli pochovaní v smrti, aby sme tak, ako bol slávou Otca vzkriesený z mŕtvych Kristus, aj my vstúpili na cestu nového života“ (Rímskym 6:3-4). Akt ponorenia do vody zobrazuje smrť a pochovanie s Kristom. Akt vynorenia z vody ilustruje Kristovo vzkriesenie. Ako výsledok krst ponorením je jediný spôsob krstu, ktorý ilustruje naše pochovanie s Kristom a vzkriesenie s Ním. Krst pokropením a/alebo vyliatím vody vznikol ako výsledok nebiblického krstu detí.

Krst ponorením, i keď je najviac biblickým spôsobom identifikácie s Kristom, nie je (ako niektorí veria) predpoklad spasenia. Skôr je to akt poslušnosti, verejné vyznanie viery v Krista a identifikácia s Ním. Krst je obrazom opustenia nášho starého života a vzniku nového stvorenia (2. Korinťanom 5:17). Krst ponorením je jediný spôsob, ktorý úplne ilustruje túto radikálnu zmenu.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je správny spôsob krstu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries