settings icon
share icon
Otázka

Čo Biblia hovorí o spopolnení? Mali by sa kresťania spopolňovať?

Odpoveď


Biblia neučí nič o spopolňovaní. V Starom zákone sa spomínajú prípady, keď ľudia boli spálení do smrti (1. Kráľov 16:18, 2. Kráľov 21:6), spálené ľudské kosti (2. Kráľov 23:16-20), ale toto nie sú prípady spopolňovania. Je zaujímavé, že spálenie kostí v 2. Kráľov 23:16-20 vlastne znesvätilo oltár. Ale v Starom zákone sa nikde nehovorí o tom, že ľudské telo nemá byť spálené alebo že bude prekliaty alebo odsúdený ten, kto bude spopolnený.

Spopolnenie bolo praktikované v biblickom období, ale nebola to každodenná prax Izraelcov alebo novozákonných veriacich. V kultúrach biblických čias bol pohreb v hrobke, jaskyni alebo v zemi častý (1. Mojžišova 23:19; 35:4; 2. Kronická 16:14; Matúš 27:60-66). Hoci takýto pohreb bol zvykom, predsa Biblia nikde nezakazuje spopolnenie.

Je spopolnenie niečo, o čom kresťania môžu uvažovať? Znovu, neexistuje oddiel v Písme, ktorý toto zakazuje. Niektorí veriaci sa protivia spopolňovaniu na základe toho, že naše telá budú vzkriesené Pánom Ježišom a zjednotené s naším duchom/dušou (1. Korinťanom 15:35-58; 1. Tesaloničanom 4:16). Akokoľvek, ak by aj telo bolo spopolnené, to neprekáža Bohu, aby ho vzkriesil. Telá veriacich, ktorí zomreli pred 1000 rokmi sú už dávno iba prach. Ani toto neprekazí Bohu, aby vzriesil aj tie telá. On ich stvoril, On ich aj vzkriesi. Spopolnenie je vlastne iba zrýchlený proces menenia tela do prachu. Boh rovnako ľahko vzkriesi spopolnené telo ako aj to, ktoré nebolo spopolnené. Otázka pochovania alebo spopolnenia je na kresťanoch. Osoba alebo rodina, ktorá uvažuje o tejto otázke by sa mala modliť o múdrosť (Jakub 1:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo Biblia hovorí o spopolnení? Mali by sa kresťania spopolňovať?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries