settings icon
share icon
Otázka

Spasenie raz a navždy?

Odpoveď


Keď bol raz človek spasený, je to už navždy? Keď ľudia uveria v Krista ako svojho Spasiteľa, vzniká vzťah s Bohom, ktorý je zárukou ich spásy ako večnej istoty. Mnohé pasáže v Písme túto skutočnosť potvrdzujú.

(a) Rímskym 8:30 hovorí: „A ktorých predurčil, tých aj povolal, a ktorých povolal, tých aj ospravedlnil a ktorých ospravedlnil, tých aj oslávil.“ V tomto verši sa dozvedáme, že od chvíle, ako si nás Boh povolal, sa stávame oslávenými v Jeho prítomnosti v nebesiach. Nič nemôže zabrániť veriacemu, aby bol raz oslávený, lebo Boh to už v nebesiach predurčil. Keď bol raz človek ospravedlnený, jeho spasenie je zaručené – je rovnako isté, akoby už teraz bol oslávený v nebesiach.

(b) Pavol v Rímskym 8:33-34 kladie dve kľúčové otázky: „Kto bude žalovať na vyvolených Božích? Je to Boh, ktorý ospravedlňuje. Kto ich odsúdi? Je to Kristus, ktorý umrel, ba i z mŕtvych vstal, je na pravici Božej a sa aj prihovára za nás.“ Kto bude žalovať na Božích vyvolených? Nikto, pretože Kristus je naším obhajcom. Kto nás odsúdi? Nikto, lebo Kristus, ktorý za nás zomrel, je ten, ktorý nás bude súdiť. Náš obhajca a zároveň sudca je náš Spasiteľ.

(c) Keď ľudia uveria, sú znovuzrodení (obnovení) (Ján 3:3; Títovi 3:5). Aby kresťan mohol prísť o spasenie, musel by byť „neznovuzrodený“. Biblia neudáva žiaden dôkaz o tom, že by znovuzrodenie mohlo byť odvolané.

(d) Svätý Duch prebýva vo všetkých veriacich (Ján 14:17; Rímskym 8:9) a krstí všetkých veriacich do tela Kristovho (1 Korintským 12:13). Na to, aby veriaci stratil svoje spasenie, by mu musel chýbať Svätý Duch, ktorý v ňom prebýva, a spojenie s telom Kristovým.

(e) Ján 3:15 hovorí, že ten, kto verí v Ježiša Krista „má večný život.“ Ak dnes uveríš v Krista a získaš večný život, no zajtra oň prídeš, nikdy by sa nemohol nazývať „večným“. Ak by sa teda dalo o spasenie prísť, zasľúbenia večného života v Biblii by boli falošné.

(f) Najzásadnejším argumentom, ktorý v Písme nachádzame, je: „Lebo som presvedčený, že ani smrť, ani život, ani anjeli, ani kniežatstvá, ani prítomnosť, ani budúcnosť, ani mocnosti, ani vysokosť, ani hlbokosť, ani nijaké stvorenstvá nebudú nás môcť odlúčiť od lásky Božej, ktorá je v Kristovi Ježišovi, našom Pánovi“ (Rímskym 8:38-39). Pamätajte, že ten istý Boh, ktorý vás spasil, je aj Bohom, ktorý vás zachová. Spasení sme boli raz a navždy. Naše spasenie je definitívne isté až naveky!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Spasenie raz a navždy?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries