settings icon
share icon
Otázka

Čo je to zmluva soli?

Odpoveď


Soľ je viac, ako sa zdá na prvý pohľad. Soľ sa v mnohých kultúrach používala ako cenný tovar. Slovo plat pochádza zo starovekého slova, ktoré znamená „soľný peniaz" a odkazuje na príspevok rímskeho vojaka na nákup soli. O niekom, kto si zarobí svoj plat, sa dodnes hovorí, že „stojí za svoju soľ". Soľ sa používala aj na vyjadrenie sľubov a priateľstva medzi ľuďmi. Gréci ju dokonca považovali za božskú. Dnes v mnohých arabských kultúrach platí, že ak sa dvaja muži spoločne napijú soli, prisahajú si, že sa budú navzájom chrániť - aj keď boli predtým nepriateľmi. V niektorých kultúrach si ľudia pri sľube hádžu soľ na plecia. Kto by povedal, že chlorid sodný je taký dôležitý?

V starovekom svete bolo požitie soli spôsobom, ako urobiť dohodu právne záväznou. Ak dve strany uzavreli dohodu, za prítomnosti svedkov spoločne zjedli soľ a tento akt ich zmluvu zaväzoval. V prejave kráľa Abiáša v 2. kniha kroník 13:5 sa spomína práve takáto soľná zmluva: „Mali by ste vedieť, že Hospodin, Boh Izraela, navždy odovzdal kráľovstvo Dávidovi, jemu a jeho potomkom zmluvou soli." Abiáš tu odkazuje na silný, právne záväzný Boží prísľub, že dá Izrael Dávidovi a jeho synom naveky.

Starozákonný zákon prikazuje používať soľ vo všetkých obilných obetách a jasne hovorí, že „zmluva soli" nesmie chýbať v obilných obetách (3. Mojžišova 2:13). Keďže levitskí kňazi nemali vlastnú pôdu, Boh im prisľúbil, že ich zabezpečí prostredníctvom obetí ľudu, a tento prísľub zabezpečenia nazval „zmluvou soli" (4. Mojžišova 18:19). Soľ bola odjakživa známa svojimi konzervačnými vlastnosťami a je tiež možné, že Boh nariadil používať soľ, aby mäso vydržalo dlhšie a malo lepšiu chuť - a tak malo väčšiu hodnotu pre kňazov, ktorí boli od neho závislí pri každodennom stravovaní.

Myšlienka zmluvy o soli má veľký význam, pretože soľ má veľkú hodnotu. Dnes je soľ v našej kultúre ľahko dostupná a vďaka chladeniu ju nevyhnutne nepotrebujeme ako konzervačný prostriedok. Ale pre ľudí v Ježišovej dobe bola soľ dôležitou a vzácnou komoditou. Keď teda Ježiš povedal svojim učeníkom, že sú „soľou zeme", myslel tým, že veriaci majú na tomto svete hodnotu a majú pôsobiť konzervačne (Matúš 5:13).

Zmluva o soli nie je v Biblii nikdy výslovne definovaná, ale z chápania hodnoty soli a z kontextov, v ktorých sa zmluva o soli spomína, môžeme usudzovať, že má veľa spoločného s dodržiavaním sľubov a s Božou dobrou vôľou voči človeku.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to zmluva soli?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries