settings icon
share icon
Otázka

Má epifýza nejaký duchovný význam?

Odpoveď


Epifýza je (relatívne) malý orgán, ktorý je súčasťou celkového zloženia mozgu. U stavovcov, ako je človek, sa nachádza priamo medzi dvoma hemisférami, v epithalame. Z biologického hľadiska má epifýza pomerne jednoduchý účel: produkuje hormón (melatonín), ktorý signalizuje telu, kedy je čas spať alebo sa prebudiť. Epifýza pracuje v spojení so svetelnými signálmi, ktoré dostáva z očí. U mnohých plazov sa na vrchole lebky nachádza malá škvrna citlivá na svetlo, ktorá sa nazýva epifýzové oko alebo temenné oko a vysiela podobné signály do mozgu plazov, ktoré spúšťajú cykly bdenia a spánku.

Vzhľadom na svoje jedinečné vlastnosti je epifýza obľúbeným predmetom mystiky a okultizmu. Orgán je ukrytý v mozgu, ale nie je rozdelený na polovice ako väčšina mozgových štruktúr. Niektoré náboženstvá veria v nefyzické „tretie oko", ktoré sa nachádza približne medzi očami. To sa matne zhoduje s umiestnením epifýzy. A keďže táto žľaza súvisí s temennými očami (senzory lebky citlivé na svetlo) plazov, bežne sa spája s predstavou „šiesteho zmyslu".

Pravdepodobne najsilnejší vplyv na mystickú povesť epifýzy má dielo Reného Descarta, ktorý navrhol, že epifýza je fyzickým miestom duše. Novšie návrhy hovoria o tom, že epifýza vylučuje hormón, ktorý spôsobuje zmenený stav mysle, ktorý sa zdvojnásobuje ako „náboženský" zážitok. Takéto tvrdenie sa objavilo v knihe Ricka Strassmana Spirit Molecule (Molekula ducha). Spojenie epifýzy s mystickými zážitkami ani jej spojenie s dušou nebolo overené ani prijaté širokou vedeckou komunitou.

Z biblického hľadiska nie je dôvod považovať epifýzu za niečo iné ako fyzický orgán. Biblia neposkytuje vysvetlenie, ako sú telo, duša a duch prepojené. Rozhodne neexistujú žiadne biblické pasáže, ktoré by podporovali divoké tvrdenia o účele epifýzy. Pokusy o spojenie tohto orgánu s duchovnosťou pochádzajú z pseudovedy, mystiky a rôznych verzií okultizmu. Na takéto prepojenie neexistujú žiadne vedecké ani biblické dôvody.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Má epifýza nejaký duchovný význam?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries