settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená obliekať sa skromne?

Odpoveď


Pri opise spôsobu obliekania vhodného pre ženy v kostole ich apoštol Pavol nabáda, aby sa obliekali „skromne“, „slušne a primerane“, a potom dáva do protikladu neskromné obliekanie s dobrými skutkami, ktoré sú vhodné pre tých, ktorí sa hlásia k pravému Božiemu uctievaniu (1. Timotejovi 2:9-10). Skromnosť v obliekaní sa netýka len kostola; má byť štandardom pre všetkých kresťanov v každom čase. Kľúčom k pochopeniu toho, čo predstavuje skromnosť v obliekaní, je skúmať postoje a úmysly srdca. Tí, ktorých srdce je naklonené Bohu, vynaložia všetko úsilie, aby sa obliekali skromne, slušne a primerane. Tí, ktorých srdce je naklonené sebe, sa budú obliekať tak, aby na seba upútali pozornosť, pričom budú brať malý alebo žiadny ohľad na dôsledky pre seba alebo pre iných.

Zbožná žena sa snaží robiť všetko s božskou perspektívou. Vie, že Boh chce, aby sa jeho ľud staral o jeho slávu a duchovný stav svojich bratov a sestier v Kristovi. Ak žena vyznáva, že je kresťanka, a pritom sa oblieka tak, že neprimerane upozorňuje na svoje telo, je slabým svedkom Toho, ktorý vykúpil jej dušu tým, že za ňu zomrel na kríži. Zabúda, že jej telo bolo vykúpené Kristom a teraz je chrámom Ducha Svätého (1. Korinťanom 6:19-20). Hovorí svetu, že svoju hodnotu vidí čisto fyzicky a že jej príťažlivosť pre druhých závisí od toho, koľko zo svojho tela im odhalí. Ďalej tým, že sa neskromne oblieka a vystavuje svoje telo na obdiv mužom, ktorí po ňom túžia, spôsobuje svojim bratom v Kristovi hriech, ktorý Boh odsudzuje (Matúš 5:27-29). V Prísloviach 7:10 sa spomína žena „v odeve prostitútky a so zákerným zámerom“. Tu vidíme opis tej, ktorej stav srdca sa prejavuje spôsobom obliekania.

Písmo hovorí, že žena sa má obliekať skromne, ale čo to presne znamená v modernej spoločnosti? Musí byť žena zahalená od hlavy až po päty? Vo svete existujú kulty a náboženstvá, ktoré to od žien vyžadujú. Ale je to biblický význam skromnosti? Opäť sa musíme vrátiť k otázke postojov srdca. Ak je ženské srdce naklonené zbožnosti, bude nosiť oblečenie, ktoré nie je provokatívne ani odhaľujúce na verejnosti, oblečenie, ktoré neodráža negatívne jej osobné svedectvo ako Božie dieťaťa. Aj keď sa všetci ostatní obliekajú neskromne, ona odolá pokušeniu ísť s davom. Vie, že tento typ oblečenia je navrhnutý tak, aby upútal pozornosť na jej telo a vyvolal v mužoch túžbu, ale je dostatočne múdra na to, aby vedela, že tento typ pozornosti ju len zľahčuje. Myšlienka, že by kvôli svojmu oblečeniu spôsobila mužom hriech proti Bohu, je jej odporná, pretože sa snaží milovať a ctiť Boha a chce, aby to isté robili aj ostatní. Skromnosť v obliekaní odhaľuje skromnosť a zbožnosť srdca, postoje, ktoré by mali byť túžbou všetkých žien, ktoré žijú, aby sa páčili a ctili Boha.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená obliekať sa skromne?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries