settings icon
share icon
Otázka

Čo znamená selah?

Odpoveď


Slovo selah/sela sa nachádza v dvoch knihách Biblie, ale najčastejšie sa vyskytuje v Žalmoch, kde sa vyskytuje 71-krát. Trikrát sa objavuje aj v tretej kapitole malého proroka Habakuka.

O význame slova selah panuje veľká neistota. Väčšina verzií Biblie sa nesnaží preložiť slovo selah, ale jednoducho ho prepisuje priamo z hebrejčiny. Septuaginta prekladá toto slovo ako „daplasma" („rozdelenie"). Dobre mieniaci biblickí učenci sa nezhodujú na definícii slova selah a na jeho koreni, ale keďže Boh ustanovil, aby bolo zahrnuté do jeho Slova, mali by sme sa snažiť zistiť, ako najlepšie vieme, jeho význam.

Jedným z možných hebrejských slov súvisiacich so slovom selah je calah, čo znamená „zavesiť" alebo „merať alebo vážiť na váhach". V súvislosti s múdrosťou Jób hovorí: „Nedá sa porovnať s kúšskym topásom ani čistým zlatom vyvážiť" (Jób 28:19). Slovo, ktoré sa v tomto verši prekladá ako „cenený", je hebrejské calah. Jób tu hovorí, že múdrosť sa nedá porovnať ani s drahokamami, a keď sa zváži na váhe s múdrosťou, ani tie najjemnejšie drahokamy sa jej nemôžu rovnať.

Predpokladá sa, že slovo selah je odvodené z dvoch hebrejských slov: s_lah, „chváliť", a s_lal, „pozdvihnúť". Iný komentátor sa domnieva, že pochádza zo salah, „zastaviť sa". Zo salah pochádza presvedčenie, že selah je hudobný zápis označujúci odpočinok pre spevákov a/alebo inštrumentalistov, ktorí žalmy predvádzali. Ak je to pravda, potom vždy, keď sa v žalme objaví selah, hudobníci si dali prestávku, možno aby sa nadýchli, spievali a cappella alebo nechali nástroje hrať samé. Možno sa zastavili, aby oslávili Toho, o ktorom pieseň hovorila, možno dokonca zdvihli ruky na uctievanie. Táto teória by zahŕňala všetky tieto významy - „chváliť", „pozdvihnúť" a „pozastaviť". Keď sa zamyslíme nad tromi veršami v Habakuk, vidíme, že selah by mohlo znamenať aj „zastaviť sa a chváliť". Habakukova modlitba v 3. kapitole inšpiruje čitateľa, aby sa zastavil a chválil Boha za jeho milosrdenstvo, moc, udržujúcu milosť a dostatok.

Možno najlepšie je myslieť na selah ako na kombináciu všetkých týchto významov. Zosilnená Biblia ku každému veršu, kde sa selah vyskytuje, pridáva „zastav sa a pokojne o tom premýšľaj". Keď vidíme slovo selah v žalme alebo v Habakuk 3, mali by sme sa zastaviť, aby sme dôkladne zvážili význam toho, čo sme práve čítali alebo počuli, a pozdvihnúť svoje srdce v chvále Bohu za jeho veľké pravdy. „Nech sa ti klania celá zem, nech ťa ospevujú, nech ospevujú tvoje meno!“— Sela —" (Žalm 66:4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo znamená selah?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries