settings icon
share icon
Otázka

Čo je to sedem smrteľných hriechov?

Odpoveď


Sedem smrteľných hriechov je zoznam hriechov, ktorý sa pôvodne používal v rannom kresťanskom učení. Mal za úlohu vzdelávať a vyučovať o ľudskej náklonnosti k hriechu. Na zozname siedmych „smrteľných“ hriechov je zlé, že sú to hriechy, ktoré Boh neodpustí. Biblia je jednoznačná v tom, že jediný hriech, ktorý Boh neodpustí je neustála neviera, pretože to odmieta jediný spôsob, ako môžeme dosiahnuť odpustenie – Ježiš Kristus a Jeho náhradná smrť na kríži.

Je však myšlienka siedmych smrteľných hriechov biblická? Áno a nie. Príslovia 6:16-19 vyhlasujú, že „Šesť vecí nenávidí Hospodin a sedem je pre Neho ohavnosťou: 1) pyšné oči, 2) lživý jazyk a 3) ruky prelievajúce nevinnú krv, 4) srdce, čo zákerné zámery snuje, 5) nohy, čo chvatne bežia k zlému, 6) falošného svedka, ktorý sipí lož, a 7) toho, kto rozsieva nesvár medzi bratmi.“. Avšak tento zoznam nie je to, čo ľudia vnímajú ako sedem smrteľných hriechov.

Neskôr v 6. storočí boli vymenované v rovnakom poradí a to pápežom Gregorom I. Veľkým. Toto je sedem smrteľných hriechov: pýcha, lakomstvo, závisť, hnev, smilstvo, obžerstvo a lenivosť. Aj keď sa nedá poprieť, že tieto veci sú hriechmi, nikdy nie sú v Biblii pomenované, ako „sedem smrteľných hriechov“. Tradičný zoznam siedmych smrteľných hriechov môže poslúžiť ako dobrý spôsob na roztriedenie mnohých rozličných hriechov, čo existujú. Takmer každý hriech by mohol byť vložený pod jednu z týchto siedmych kategórii. No napriek tomu si musíme uvedomiť, že týchto sedem hriechov nie je o nič viac smrteľných, ako je akýkoľvek iný hriech. Každý hriech končí smrťou (Rímskym 6:23). Sláva buď Bohu, že skrze Ježiša Krista, všetky hriechy, vrátane „siedmych smrteľných hriechov“, nám môžu byť odpustené (Matúš 26:28; Skutky 10:43; Efezským 1:7).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to sedem smrteľných hriechov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries