settings icon
share icon
Otázka

Čo je sedem Božích duchov?

Odpoveď


„Sedem Božích duchov“ sa spomína v Zjavení 1:4; 3:1; 4:5 a 5:6. Sedem Božích duchov nie je konkrétne identifikovaných, preto nie je možné byť dogmatický. V Zjavení 1:4 sa spomína, že sedem duchov je pred Božím trónom. V Zjavení 3:1 sa uvádza, že Ježiš Kristus „drží“ sedem Božích duchov. Zjavenie 4:5 spája sedem Božích duchov so siedmimi horiacimi lampami, ktoré sú pred Božím trónom. Zjavenie 5:6 stotožňuje sedem duchov so „siedmimi očami“ Baránka a uvádza, že sú „poslaní na celú zem“.

Existujú najmenej tri možné výklady siedmich Božích duchov. Prvá je, že sedem Božích duchov je symbolom Ducha Svätého. Biblia, a najmä kniha Zjavenie, používa číslo 7 na označenie dokonalosti a zavŕšenia. Ak je toto význam čísla „sedem“ v slove „sedem duchov“, potom sa neodkazuje na sedem rôznych Božích duchov, ale skôr na dokonalého a úplného Ducha Svätého. Druhý názor je, že sedem Božích duchov sa vzťahuje na sedem anjelských bytostí, možno serafínov alebo cherubínov. To by zodpovedalo mnohým iným anjelským bytostiam, ktoré sú opísané v knihe Zjavenie (Zjavenie 4:6-9; 5:6-14; 19:4-5).

Tretia možnosť vychádza z Izaiáša 11:2, kde sa píše: „Spočinie na ňom duch Hospodina, duch múdrosti a rozumu, duch rady a sily, duch poznania a Hospodinovej bázne.“ To by mohlo vysvetľovať sedem Božích duchov: (1) Duch Hospodinov, (2) Duch múdrosti, (3) Duch rozumu, (4) Duch rady, (5) Duch moci, (6) Duch poznania, (7) Duch bázne pred Hospodinom. Biblia nám konkrétne nehovorí, kto/čo je týchto sedem duchov, ale prvý výklad, že ide o Ducha Svätého, sa zdá najpravdepodobnejší.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je sedem Božích duchov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries