settings icon
share icon
Otázka

Ako, prečo a kedy bol Satan zhodený z neba?

Odpoveď


Satanovo odstránenie z neba je symbolicky opísané v Izaiášovi 14:12-14 a Ezechielovi 28:12-18. Hoci sa tieto oddiely vzťahujú na kráľov Babylonu a Týru, predsa poukazujú na duchovné pozadie a moc, ktorá stojí za tými kráľmi, vlastne Satana. Tieto oddiely opisujú, ako Satan bol zhodený z neba, ale nehovoria o tom, kedy sa toto udialo. To, čo vieme je nasledovné: anjeli boli stvorení skôr než zem (Jób 38:4-7). Satan bol zhodený skôr než pokúšal Adama a Evu (1. Mojžišova 3:1-14). Znamená, že Satanov pád sa stal niekedy medzi stvorením anjelov a pokúšaním Adama a Evy. Biblia nehovorí o tom, či sa Satanov pád stál niekoľko minút, hodín alebo dní skôr než pokúšal Adama a Evu.

Kniha Jóba nám hovorí, že Satan mal určitú dobu prístup do neba a k Božiemu trónu. „Istého dňa, keď sa synovia Boží prišli postaviť pred Hospodina, prišiel medzi nich aj Satan. Vtedy Hospodin riekol Satanovi: Odkiaľ prichádzaš? Satan odpovedal Hospodinovi: Z potuliek po zemi a z pochôdzky po nej.“ (Jób 1:6-7). Je zrejmé, že v tej dobe sa Satan slobodne pohyboval medzi nebom a zemou, komunikoval s Bohom a odpovedal na Jeho skutky. Kedy to Boh prerazil, nie je zapísané.

Prečo bol Satan zhodený z neba? Bol zhodený kvôli pýche. Žiadal si byť ako Boh, nechcel byť služobníkom. Všimnime si, ako Satan hovorí o sebe v Izaiášovi 14:12-14. Ezechiel 28:12-15 opisuje Satana ako nadmieru krásneho anjela. Satan bol pravdepodobne najvyššie postavený z anjelov, najkrajšie Božie stvorenie, ale nebol spokojný so svojím postavením. Namiesto toho, Satan chcel byť Boh. Chcel „zrušiť Boha z Jeho trónu“, a potom vládnuť vesmírom. Je zaujímavé, že Satan chcel byť ako Boh, a že zároveň tým pokúšal aj Adama a Evu v Édenskej záhrade (1. Mojžišova 3:1-5). Ako bol Satan zhodený z neba? Presný opis toho deja nám Biblia nedáva. Bolo by vlastne presnejšie povedať, že Boh zahnal Satana z neba (Izaiáš 14:15; Ezechiel 28:16-17). Satan nebol „zhodený“ z neba; bol „vyhodený“ z neba.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ako, prečo a kedy bol Satan zhodený z neba?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries