settings icon
share icon
Otázka

Čo je to satanizmus?

Odpoveď


Satanizmus nie je ľahké definovať. Existuje niekoľko „oddelení“ satanizmu. V protiklade s kresťanstvom, satanisti sami medzi sebou nesúhlasia na svojich základných princípoch. Kresťania síce majú rozdielne názory a presvedčenia ohľadne interpretácie určitých častí Biblie, ale veria základnej pravde, že Ježiš je Boží Syn, ktorý zaplatil za naše hriechy tým, že zomrel na kríži a vstal z mŕtvych. Satanisti sa medzi sebou nezhodnú ani v tom, či Satan skutočne existuje a či uctievajú jeho alebo sami seba. Podstatné je, že ide zmätenú skupinu, ktorú viažu lži. Ján 8:44 je aplikovateľný na satanistov: „Vaším otcom je diabol a chcete plniť žiadosti svojho otca. On bol od počiatku vrahom ľudí a nestál v pravde, lebo v ňom niet pravdy. Keď hovorí lož, hovorí z toho, čo mu je vlastné, pretože je klamár a otec lži.“ (Ekumenický preklad)

Kvôli týmto klamstvám je v satanizme nadbytok ideológií. Niektoré satanistické praktiky sú stále ale jednota satanistov je skôr v rituáloch ako v nejakom systéme viery. Satanisti vykonávajú určité veci, nemusia veriť istým veciam.

Väčšina satanistov, uctievačov diabla, luciferiáni a členovia Satanovej cirkvi tvrdia, že majú korene v LeVayanovom satanizme, ktorý je pomenovaný podľa Antona LeVey, autora Satanistickej Biblie a zakladateľa prvej Satanovej cirkvi. LeVey podľa všetkého začal prvú cirkev Satanovu v roku 1966. On ako samo-vyhlásená autorita všetkého zla, začal dávať hodiny v cene 2$ na osobu. A tak vznikla Satanova cirkev.

Základná spoločná vec vo všetkých oddieloch satanizmu je povyšovanie samého seba. Všetky formy satanizmu tvrdia, že život existuje aby konzumoval, a že sebectvo je dobrá vlastnosť. Niektorí satanisti sa držia toho, že jediná existencia, o ktorej budú vedieť je tá na zemi. Takže uctievači diabla žijú pre súčasnosť a ich krédo je pažravosť a zhýralosť.

Satanizmus sľubuje oddanosť Satanovi, aj keď niektoré Satanove cirkvi veria, že Boh ani diabol neexistuje. Väčšina v Satanovej cirkvi tiež verí, že nie je vykúpenie pre nich ani nikoho iného. Každý je plne zodpovedný za cestu, ktorú si v živote vyberie. Počas svojich rituálov sa modlia k Satanovi a prosia ho, aby sa v ich životoch preukázala jeho vládnuca ruka. Tento spôsob myslenia odhaľuje vplyv klamstiev a podvodov v ich filozofii. Či už satanisti v Satana veria, alebo nie, nie je pre Satana podstatné. Výsledok je rovnaký - ich duše sú s ním spojené a ak nezasiahne Božia milosť, strávia večnosť v pekle.

V skratke, satanisti môžu alebo nemusia uctievať Satana, ale je to vedomá snaha o neuctievanie jediného pravého Boha. Rimanom 1 ukazuje srdce a motívy satanistu: „A pretože odmietli uznať Boha, vydal ich Boh napospas ich skazenému rozumu, takže robia, čo sa nesluší. Sú plní všelijakej nespravodlivosti, zloby, lakomstva, zla, plní závisti, vraždy, sváru, podvodu, nízkosti.“(Ekumenický preklad). Ľudia, ktorých Satan takto zviedol majú problém pochopiť koncept Božej milosti a slobody. Namiesto toho si žijú sami pre seba.

Druhý Petrov list 2 obsahuje varovanie pre každého, kto by nasledoval satanizmus, alebo čokoľvek iné ako Boha: „Tí ľudia sú ako pramene bez vody, hmly, ktoré ženie víchor; je pre nich pripravená najhlbšia temnota. Vedú totiž pyšné a márne reči, lákajú bezuzdnými telesnými žiadosťami takých, čo práve ušli spomedzi tých, čo žijú v blude. Sľubujú im slobodu, hoci sami sú otrokmi skazy; veď každý je otrokom toho, čo si ho podmanilo.“ (Ekumenický preklad)

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to satanizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries