settings icon
share icon
Otázka

Ak kresťan spácha samovraždu, je stále spasený?

Odpoveď


Je smutnou skutočnosťou, že niektorí kresťania spáchali samovraždu. K tejto tragédii prispieva aj falošné učenie, že spáchanie samovraždy automaticky posiela človeka do pekla. Mnohí veria, že kresťan, ktorý spácha samovraždu, nebude spasený. Toto učenie nemá oporu v Biblii.

Písmo učí, že od chvíle, keď skutočne uveríme v Krista, máme zaručený večný život (Ján 3:16). Podľa Biblie môžu kresťania bez akýchkoľvek pochybností vedieť, že majú večný život (1. Jánov 5:13). Nič nemôže kresťana odlúčiť od Božej lásky (Rimanom 8:38-39). Žiadna „stvorená vec“ nemôže kresťana oddeliť od Božej lásky a dokonca ani kresťan, ktorý spácha samovraždu, je „stvorenou vecou“; preto ani samovražda nemôže kresťana oddeliť od Božej lásky. Ježiš zomrel za všetky naše hriechy, a ak pravý kresťan v čase duchovného útoku a slabosti spácha samovraždu, jeho hriech je stále pokrytý Kristovou krvou.

Podľa Biblie samovražda nerozhoduje o tom, či človek získa vstup do neba. Ak nespasený človek spácha samovraždu, neurobil nič iné, len si „urýchlil“ cestu do pekla. Avšak tento človek, ktorý spáchal samovraždu, bude nakoniec v pekle preto, že odmietol spasenie skrze Krista, a nie preto, že spáchal samovraždu (pozri Ján 3:18). Mali by sme však tiež zdôrazniť, že nikto skutočne nevie, čo sa dialo v srdci človeka v okamihu, keď zomrel. Niektorí ľudia prežívajú „obrátenie na smrteľnej posteli“ a prijímajú Krista vo chvíľach pred smrťou. Je možné, že samovrah môže v poslednej sekunde zmeniť svoje srdce a volať o Božie milosrdenstvo. Takéto posúdenie ponechávame na Boha (1. Samuelova 16:7).

Samovražda veriaceho je dôkazom toho, že každý môže bojovať so zúfalstvom a že náš nepriateľ, satan, je „od počiatku vrahom“ (Ján 8:44). Samovražda je stále vážnym hriechom proti Bohu. Podľa Biblie je samovražda vraždou, je vždy nesprávna. Kresťania sú povolaní žiť svoj život pre Boha a rozhodnutie o tom, kedy zomrieť, je len a len Božie.

Nech Boh udelí milosť a žalmistovu perspektívu každému, kto dnes čelí skúškam: „Prečo si skľúčená, moja duša, prečo sa znepokojuješ? Čakaj na Boha, ešte mu budem ďakovať, svojmu Spasiteľovi, svojmu Bohu“ (Žalm 43:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Ak kresťan spácha samovraždu, je stále spasený?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries