settings icon
share icon
Otázka

Čo sú to ruženec? Je v poriadku používať ružence pri modlitbe?

Odpoveď


Ružence sa používajú pri meditácii a modlitbe. Modlitby sa opakujú toľkokrát, zodpovedajúc s počtom korálikov na ruženci. Ružence sú tradične spájané s katolicizmom, ale používanie ruženca je rozšírené a mnohé náboženské tradície ich zahŕňajú.

Základný ruženec sa skladá z 59 korálikov spojených dohromady do tvaru, ktorý vyzerá ako náhrdelník. Každé z korálikov na ruženci je určené na modlitbu pri držaní jednotlivých korálikov. Z týchto je 53 určených na „Zdravas Mária“. Ďalších šesť je určených pre „Slávu Otcu“. Tieto koráliky poskytujú fyzický spôsob na kontrolovanie počtu modlitieb, keď sa prsty pohybujú pozdĺž korálikov, kým sa modlitby recitujú.

História ruženca v kresťanských kruhoch siaha až do križiackych výprav. Historici si myslia, že križiaci prevzali túto prax od Arabov, ktorí zase skopírovali dodržiavanie používania korálikov z Indie. Nedávne archeologické nálezy odhaľujú, že starí Efezania používali takéto korálky pri uctievaní Diany, známej aj ako Artemis, ktorej chrám bol jedným zo siedmich divov sveta (Skutky 19:24-41).

Ružence používajú aj rímski katolíci, aby pomohli praktizujúcim sledovať približne 180 modlitieb, ktoré tvoria ruženec (modlitbu). Príkladmi takýchto modlitieb sú Sláva Otcu, Zdravas Mária a Gloria (Sláva Bohu). Praktizovanie s ružencom je založené na predpoklade, že opakovanie týchto modlitieb umožňuje predkladateľovi získať zásluhy alebo priazeň od Boha, aby unikol trestu ohňov očistca.

Používanie ruženca nie je podľa Písma. Sám Ježiš trestal náboženských vodcov svojej doby za to, že stále dokola opakovali svoje modlitby. V skutočnosti povedal svojim učeníkom, aby ich nenapodobňovali a „nehovorili priveľa ako pohania, ktorí si myslia, že budú vypočutí pre svoju mnohovravnosť“ (Matúš 6:7). Modlitby sa nemajú len recitovať alebo opakovať bezmyšlienkovite, akoby to boli automatické vzorce. Mnohí, ktorí dnes používajú ružence, tvrdia, že ruženec im pomáha premiestniť sústredenie zo seba, na Krista, ale v skutočnosti ide o otázku účinnosti opakovania tých istých fráz stále dookola spôsobom podobným mantre.

Modlitba je pre kresťana neuveriteľnou výsadou, keďže nás Stvoriteľ vesmíru pozýva, aby sme „s dôverou“ prišli do Jeho prítomnosti (Hebrejom 4:16) a komunikovali s Ním. Modlitba je prostriedok, ktorým Ho chválime, klaniame sa Mu, vzdávame Mu vďaky, podriaďujeme sa Mu a prinášame Mu prosby za seba a príhovory za iných. Je ťažké veriť, akoby sa mohlo toto dôverné spoločenstvo s Ním umocňovať opakovaním jednoduchých modlitieb znova a znova s pomocou ruženca.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú to ruženec? Je v poriadku používať ružence pri modlitbe?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries