settings icon
share icon
Otázka

Som rozvedený/á. Môžem sa podľa Biblie znovu oženiť/vydať?

Odpoveď


Často dostávame otázky typu: „Som rozvedený z takého a takého dôvodu, Môžem sa znovu oženiť?“. „Už som sa rozviedla dva krát – prvý krát za cudzoložstvo zo strany môjho manžela, druhý krát preto, lebo sme si nesedeli. Teraz chodím s mužom, ktorý sa rozviedol tri krát – prvý krát lebo si nesedeli, druhý krát preto, lebo on scudzoložil a tretí krát pretože ona scudzoložila. Môžeme sa spolu vziať?“. Je veľmi ťažké odpovedať na takéto otázky, pretože Biblia nezachádza do takýchto hlbokých detailov a rôznych scenárov na znovu sa zosobášenie po rozvode.

Čo však môžeme vedieť s určitosťou je to, že Boží zámer je, aby zosobášený pár ostal spolu dokým sú obaja partneri nažive (Genesis 2:24; Matúš 19:6). Jediný špecifický súhlas na znovu zosobášenie po rozvode je iba v prípade cudzoložstva (Matúš 19:9) a aj toto je niečo, na čom sa mnoho kresťanov nezhoduje. Inou možnosťou je opustenie – keď neveriaci partner opustí veriaceho partnera (1 Korintským 7:12-15). Avšak táto pasáž nič nehovorí o znovu zosobášení sa, iba o tom, že už viac nie sme viazaní. Tak isto by sa zdalo, že fyzické, sexuálne alebo kruté citové zneužitie by mohlo byť dostatočnou príčinou pre rozvod a potom pre znovu zosobášenie sa. Ale predsa, Biblia to výslovne neučí.

S určitosťou vieme povedať dve veci. Boh nenávidí rozvod (Malachiáš 2:16) a Boh je milosrdný a odpúšťajúci. Každý rozvod je výsledkom hriechu, či už na strane jedného partnera alebo oboch. Odpúšťa Boh rozvody? Rozhodne! Rozvod nie je v žiadnom prípade o nič menej odpustiteľný, ako ktorýkoľvek iný hriech. Odpustenie všetkých hriechov je dosiahnuteľné skrze vieru v Ježiša Krista (Matúš 26:28; Efezským 1:7). Ak teda Boh odpúšťa hriech rozvodu, znamená to, že sme slobodní k tomu, aby sme sa znovu sobášili? Nie nevyhnutne. Boh niekedy povoláva ľudí k tomu, aby ostali slobodní (1 Korintským 7:7-8). Byť slobodný by nemalo byť vnímané ako prekliatie, alebo trest, ale ako príležitosť slúžiť Bohu celým srdcom (1 Korintským 7:32-36). No Božie Slovo nám tak isto vraví, že je lepšie vstúpiť do manželstva, ako horieť vášňou (1 Korintským 7:9). Možno sa to dá niekedy aplikovať aj na znovu zosobášenie sa po rozvode.

Takže, môžeme, alebo mali by sme sa znovu oženiť/vydať? Na tú otázku nedokážeme odpovedať. V konečnom dôsledku to je niečo, čo je medzi tebou, tvojim potencionálnym partnerom a ,asi najdôležitejšie, Bohom. Jedinou radou, ktorú vám môžeme dať je to, aby ste sa modlili k Bohu o múdrosť ohľadom toho, čo by ste mali urobiť (Jakub 1:5). Modlite sa s otvorenou mysľou a naozaj proste Pána o to, aby vložil svoje túžby to vášho srdca (Žalm 37:4). Hľadaj Božiu vôľu (Príslovia 3:5-6) a nasleduj Jeho vedenie.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Som rozvedený/á. Môžem sa podľa Biblie znovu oženiť/vydať?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries