settings icon
share icon
Otázka

Majú kresťania autoritu rozkazovať anjelom?

Odpoveď


Ľudia sú dnes fascinovaní konceptom a štúdiom anjelov, ktoré sa nazýva „angelológia“. Anjeli sú vyobrazení vo všetkom, od šperkov a vianočných ozdôb až po filmy a televízne programy. Mnohí kresťania tiež veria, že majú právomoc prikázať anjelom, aby vykonali ich príkazy, zatiaľ čo iní veria, že môžu prikázať anjelom (a dokonca aj démonom) v mene Ježiša.

V Písme nie sú žiadne prípady, kedy by ľudia boli schopní dávať anjelom príkazy, či už vo svojom vlastnom mene, alebo v mene Ježiša. Nie sú tam pasáže, kde by mal človek kontrolu nad prácou anjelov. Vieme, že sú to bytosti vyššieho postavenia, pretože Ježiš sa musel urobiť „nižším ako anjeli“, aby sa mohol narodiť a trpieť ako človek (Židom 2:7-9, Žalm 8:4).

Učenie, že veriaci majú kontrolu nad anjelmi, je falošné. Nasledujúce biblické príbehy ukazujú, že anjeli neposlúchajú príkazy ľudí:

• Mojžiš: „preto sme volali k Hospodinovi o pomoc a on vypočul náš nárek. Poslal nám posla, ktorý nás vyviedol z Egypta.“ (4. Mojžišova 20:16). Izraeliti neprikázali anjelovi, aby prišiel k nim. Volali k Bohu, pod ktorého velením anjeli fungujú.
• Šadrach, Méšach a Abednego sa odmietli pokloniť Nabuchodonozorovmu obrazu (Daniel 3:17-18). Boh vo svojom milosrdenstve „poslal svojho anjela a zachránil svojich služobníkov“ (Daniel 3:28). Traja Hebrejci neprivolali Pánovho anjela. Boh ho poslal. Boh neskôr „poslal svojho anjela“, aby vyslobodil Daniela a zatvoril tlamy levov v jame (Daniel 6:23).
• Cirkev v Jeruzaleme sa modlila za Petra, keď bol vo väzení (Skutky 12:5). Keď bol Peter vyslobodený, svedčil: „Teraz naozaj viem, že Pán poslal svojho anjela a vyslobodil ma z Herodesovej ruky, aj zo všetkého, čo očakával židovský ľud.“ (Skutky 12:11). Kresťania, ktorí sa za Petra modlili, boli takí prekvapení, keď prišiel k ich dverám, že ho takmer nepustili dnu. Samozrejme, neprikázali žiadnemu anjelovi, aby ho zachránil.

Anjeli sa nazývajú Božími „svätými anjelmi“, ktorí plnia Jeho príkazy, nie naše (Matúš 25:31, Zjavenie 14:10).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Majú kresťania autoritu rozkazovať anjelom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries