settings icon
share icon
Otázka

Čo je to rozjímavá modlitba?

Odpoveď


Najprv musíme definovať rozjímavú modlitbu. Rozjímava modlitba je nie iba „rozjímanie, alebo uvažovanie, kým sa modlíme“. Biblia nám hovorí, aby sme sa modlili svojou mysľou (1. Korinťanom 14:15), takže modlitba zahŕňa i rozjímanie. Ale rozjímavá modlitba nie je iba modlitba rozumom. Rozjímavá modlitba nadobudla na popularite spolu s rozvojom nového cirkevného hnutia – hnutie, ktoré praktizuje mnohé nebiblické myšlienky a metódy. Rozjímavá modlitba je jeden z týchto metódov.

Rozjímavá modlitba (alebo ešte sústreďovaná modlitba) je meditatívna modlitba, kde sa modlitebník zameriava na jedno slovo a opakuje ho počas modlitby. Hoci sú rozdiely v praktizovaní rozjímavej modlitby, existujú aj podobnosti. Rozjímavá modlitba znamená výber jedého svätého slova alebo symbolu, ktorým sa vstupuje do Božej prítomnosti. Rozjímavá modlitba sa vykonáva pri pohodlnom sedení, so zatvorenými očami, pričom sa rýchlo a potichu vyslovuje sväté slovo. Keď sa modlitebník stane vedomý svojich myšlienok, pomali sa vracia na sväté slovo.

Hoci sa to zdá úplne neškodné, predsa také niečo nemá duchovný zmysel. Je to vlastne úplný opak toho, čo Biblia hovorí o modlitbe. „O nič nebuďte ustarostení, ale vo všetkom s vďakou predkladajte Bohu svoje žiadosti vo všetkých svojich modlitbách a prosbách.“ (Filipanom 4:6). „A v ten deň nebudete sa ma na nič dopytovať. Amen, amen, vám hovorím: Keď budete prosiť Otca o niečo, dá vám to v mojom mene. Doteraz ste o nič neprosili v mojom mene. Proste a vezmete, aby vaša radosť bola úplná.“ (Ján 16:23-24). Tieto verše hovoria o tom, že modlitba je zrozumiteľná komunikácia s Bohom a nie niečo mystické.

Rozjímavá modlitba je pokus mať mystickú skúsenosť s Bohom. Mysticizmus je však čisto subjektívny a nespolieha sa na pravdu alebo fakty. Ale Božie Slovo nám je dané, aby sme na ňom zakladali svoju vieru a životy (2. Timoteovi 3:16-17). To, čo vieme o Bohu je založené na faktoch; dôverovať niečomu, čo nie je zaznamenané v Biblii je mimo biblických štandardov.

Rozjímavá modlitba nie je nič iné ako meditatívne skúsenosti vo východných náboženstvách alebo v kultoch New Age. Nahlasnejší podporovatelia rozjímavej moditby hovoria, že cesta k spaseniu je rôzna, aj keď Ježiš Kristus povedal, že jedine On je cesta (Ján 14:6). Rozjímavá modlitba, ktorá sa dnes praktizuje nie je biblická a trebalo by sa jej chrániť.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to rozjímavá modlitba?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries