settings icon
share icon
Otázka

Čo je to rozjímavá duchovnosť?

Odpoveď


Rozjímavá duchovnosť je veľmi nebezpečná oblasť pre niekoho, kto chce žiť život s Bohom. Najčastejšie sa viaže s novým cirkevným hnutím, ktoré je poprepletané s falošným učením. A tiež takúto duchovnosť praktizujú skupiny, ktoré majú málo alebo vôboc nič spoločné s kresťanstvom.

Rozjímavá duchovnosť sa predovšetkým zameriava na meditáciu, hoci to nie je meditácia v biblickom slova zmysle. Oddiel v Biblii, ako je Józua 1:8 nás povzbudzujú, aby sme meditovali: „Nech sa táto kniha zákona nevzdiali od tvojich úst, ale rozjímaj o nej vo dne i v noci, aby si sa snažil robiť všetko, čo je v nej napísané; lebo vtedy sa vydarí tvoja cesta a budeš mať úspech.“ Všimnite si, čo by mal byť stredobod meditácie – Slovo Božie. Rozjímavá duchovnosť podporená meditáciou sa nesústredňuje na nič. Ten, kto praktizuje takúto duchovnosť je vedený k tomu, aby si úplne vyprázdnil myseľ a bol tak uspôsobený k duchovným skúsenostiam. Ale my sme pozvaní, aby sme si premieňali myseľ na Kristovu myseľ. Vyprázniť si myseľ teda nie je v súlade s tým, čo hovorí Biblia.

Rozjímavá duchovnosť nás vedie k tomu, aby sme hľadali mystickú skúsenosť s Bohom. Mysticizmus je viera v to, že poznanie Boha, duchovná pravda a zvrchovaná realita sa môže dosiahnúť cez subjektívnu skúsenosť. Ale toto útočí na autoritu Písma. My poznávame Boha na základe Jeho Slova. „Každé písmo, vdýchnuté od Boha, (je) aj užitočné učiť, karhať, napravovať a vychovávať v spravodlivosti, aby bol človek Boží dokonalý a spôsobný na všetko dobré.“ (2. timoteovi 3:16-17). Božie slovo je dokonalé. Neexistuje dôvod veriť, že Boh pridáva nové učenia do svojho Slova cez mystické skúsenosti. Ale naopak, naša viera a naše poznanie Boha sa zakladá na tom, čo vieme o Bohu.

Na webovej stránke Centra pre rozjímavú duchovnosť sa hovorí: „Pochádzame z rôznych sekulárnych a náboženských úzadí a hľadáme ako zlepšiť našu cestu cez duchovné dospievanie a študujeme najväčšie svetové duchovné tradície. Túžime sa priblížiť milujúcemu Duchu, ktorý prestupuje každé stvorenie a inšpiruje náš súcit pre všetky bytosti.“ Nieto žiaden biblický podklad pre takéto ciele. Študovanie svetových „duchovných tradícií“ je klam, lebo každá iná duchovnosť okrem tej, ktorá vyvyšuje Krista je falošná. Jediný spôsob, ako sa priblížiť k Bohu je ten, ktorý On určil – skrze Ježiša Krista a Jeho Slovo.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to rozjímavá duchovnosť?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries