settings icon
share icon
Otázka

Aký je rozdiel medzi Kráľovstvom Božím a Kráľovstvom Nebeským?

Odpoveď


Aj keď niektorí veria, že Kráľovstvo Božie a Kráľovstvo Nebeské odkazujú na rôzne veci, je jasné, že obe frázy odkazujú na to isté. Výraz „kráľovstvo Božie“ sa vyskytuje 68-krát v 10 rôznych knihách Nového zákona, zatiaľ čo výraz „kráľovstvo nebeské“ sa vyskytuje iba 32-krát a iba v Evanjeliu podľa Matúša. Na základe Matúšovho výlučného použitia frázy a židovskej povahy jeho evanjelia niektorí vykladači dospeli k záveru, že Matúš písal o tisícročnom kráľovstve, zatiaľ čo iní autori Nového zákona hovorili o univerzálnom kráľovstve. Bližšie skúmanie použitia tohto slovného spojenia však odhalí, že tento výklad je chybný.

Napríklad, keď sa Kristus rozpráva s bohatým mládencom, zameniteľne používa „kráľovstvo nebeské“ a „kráľovstvo Božie“. „Vtedy Ježiš povedal svojim učeníkom: „Veru, hovorím vám, bohatý ťažko vojde do nebeského kráľovstva“ (Matúš 19:23). Hneď v nasledujúcom verši Kristus vyhlasuje: „Opäť vám hovorím, ľahšie je ťave prejsť uchom ihly, ako boháčovi vojsť do kráľovstva Božieho“ (verš 24). Ježiš medzi týmito dvoma pojmami nerozlišuje, ale zdá sa, že ich považuje za synonymá.

Marek a Lukáš používali „Božie kráľovstvo“, kde Matúš často používal „kráľovstvo nebeské“ v paralelných opisoch toho istého podobenstva. Porovnaj Matúša 11:11-12 s Lukášom 7:28; Matúš 13:11

s Marekom 4:11 a Lukášom 8:10; Matúš 13:24 s Marekom 4:26; Matúš 13:31 s Marekom 4:30 a Lukášom 13:18; Matúš 13:33 s Lukášom 13:20; Matúš 18:3 s Marekom 10:14 a Lukášom 18:16; a Matúš 22:2 s Lukášom 13:29. V každom prípade Matúš použil výraz „kráľovstvo nebeské“, zatiaľ čo Marek a/alebo Lukáš použili výraz „kráľovstvo Božie“. Je zrejmé, že tieto dve frázy odkazujú na to isté.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je rozdiel medzi Kráľovstvom Božím a Kráľovstvom Nebeským?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries