settings icon
share icon
Otázka

Je „robte druhým to, čo chcete, aby robili vám" biblickým výrokom?

Odpoveď


Zlaté pravidlo je skutočne biblickou zásadou. V Lukášovi 6:31 sa píše, že Ježiš povedal: „Ako chcete, aby ľudia robili vám, tak robte aj vy im!" Tento výrok je v kontexte Ježišovej lekcie o láske k nepriateľom. Ježiš vzal zaužívaný spôsob zaobchádzania s ľuďmi „oko za oko a zub za zub" a postavil ho na hlavu (pozri Matúš 5:38-48). Namiesto toho, aby sme druhým robili to, čo urobili oni nám, alebo im dávali to, čo si možno zaslúžia, máme sa k nim správať tak, ako chceme, aby sa oni správali k nám.

V Matúšovi 7:12 Ježiš hovorí: „Všetko, čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im. V tom je celý Zákon i Proroci." Zlaté pravidlo bolo teda vždy základnou súčasťou biblického posolstva. Neskôr v Matúšovom evanjeliu Ježiš na otázku, aké je najväčšie prikázanie, odpovedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom a celou svojou dušou a celou svojou mysľou. To je veľké a prvé prikázanie. Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého. Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci." (Matúš 22:37-40). V noc svojho zatknutia Ježiš povedal učeníkom: „Nové prikázanie vám dávam, aby ste sa navzájom milovali; ako som ja miloval vás, aby ste sa aj vy navzájom milovali. Podľa toho všetci spoznajú, že ste moji učeníci, ak budete mať lásku jeden k druhému." (Ján 13:34-35). Ježišova láska k nám je dokonalá, nemenná a obetavá. Naša schopnosť milovať druhých tak, ako nám to prikazuje Ježiš, pochádza len z našej skúsenosti s jeho láskou a z moci Ducha Svätého.

Jedným z praktických spôsobov, ako lepšie milovať druhých, je predstaviť si seba na ich mieste. Keď sa zastavíme a premýšľame o tom, ako by sme chceli, aby sa s nami zaobchádzalo v určitej situácii, budujeme si empatiu voči tým, ktorí v nej skutočne žijú. Chceli by sme, aby sa k nám správali s láskou a úctou? Potom by sme mali tento dar darovať druhým.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je „robte druhým to, čo chcete, aby robili vám" biblickým výrokom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries