settings icon
share icon
Otázka

Čo je to rieka života?

Odpoveď


Presné slovné spojenie „rieka života“ sa v Biblii nevyskytuje. Zjavenie 22:1-2 však spomína „rieku s vodou života, priezračnú ako krištáľ, ktorá vyteká od Božieho a Baránkovho trónu.“ Apoštol Ján vo svojom videní Nového Jeruzalema opisuje rieku ako rieku, ktorá tečie „uprostred námestia“.

Voda je v Písme častým symbolickým znázornením večného života. Izaiáš s radosťou spomína čerpanie vody „z prameňov spásy“ (Izaiáš 12:3). Starozákonný prorok Jeremiáš karhal Izraelitov za to, že opustili Boha, „prameň živej vody“, a kopali si vlastné cisterny, ktoré nemohli zadržať vodu (Jeremiáš 2:13). Izraeliti opustili živého Boha, ktorý jediný poskytuje večný život, aby sa hnali za falošnými modlami, svetskosťou a náboženstvami založenými na skutkoch. Ľudia dnes robia to isté, odmietajú vodu života, ktorú poskytuje iba Kristus, pre vyprahnutý život v materializme a pôžitkárstve.

Ježiš povzbudil Samaritánku pri studni, aby si od neho vzala vodu (večného) života, aby už nikdy nebola duchovne smädná (Ján 4:13-14). Z tých, ktorí v Neho uveria, hovorí ďalej v Jánovi 7:38, budú vytekať prúdy živej vody. Voda je vhodným a ľahko pochopiteľným symbolom života. Tak ako je fyzická voda potrebná na udržanie fyzického života na zemi, živá voda od Spasiteľa je potrebná na udržanie večného života s Ním. Ježiš je chlebom života (Ján 6:35) a zároveň zdrojom živej vody, ktorá udržiava jeho ľud naveky.

Rieka vody života v Zjavení 22 je pravdepodobne symbolickým znázornením večného života, ktorý Boh poskytuje zadarmo každému, kto verí v Krista.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to rieka života?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries