settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o pýche?

Odpoveď


Existuje rozdiel medzi pýchou, ktorú Boh nenávidí (Príslovia 8:13) a pýchou, ktorú cítime, keď dobre vykonáme určitú prácu. Pýcha, ktorá pocháza zo samospravodlivosti je hriech a Boh to nenávidí pretože je prekážkou v hľadaní Jeho. Žalm 10:4 vysvetľuje, že pyšní ľudia sú natoľko plní seba, že ich myšlienky sú ďaleko od Boha: „Bezbožník vo svojej namyslenosti Ho nehľadá. Všetky jeho myšlienky sú: Niet Boha!“ (Žalm 10:4). Toto je tá pýcha, ktorá sa protiví Bohu a pokore, ktorú si Boh žiada: „Blahoslavení chudobní v duchu, lebo ich je kráľovstvo nebeské.“ (Matúš 5:3). „Chudobní v duchu“ sú tí, ktorí poznajú svoju duchovú slabosť a nemožnosť priblížiť sa Bohu bez Jeho milosti. Na druhej strane, pyšní ľudia sú tak zaslepení svojou pýchou, že si myslia, že nepotrebujú Boha, alebo idú až tak ďaleko, že považujú, že by ich Boh mal prijať takých akí sú, lebo si zaslúžili Jeho prijatie.

V celej Bibli sa hovorí o následkoch pýchy. Príslovie 16:18-19 hovorí: „Pýcha prichádza pred skazou a namyslenosť ducha pred pádom. Lepšie je byť skromným s pokornými, ako deliť sa o korisť s pyšnými.“ Satan bol zhodený z neba kvôli pýche (Izaiáš 14:12-15). Bol natoľko sebecký, že chcel zvrhnúť Boha a postaviť seba za vladára vesmíru. Avšak bol zvrhnutý do pekla, kde čaká na konečný súd. Tí, ktorí povstanú proti Bohu môžu očakávať už len súd a zničenie (Izaiáš 14:22).

Pýcha bola prekážkou mnohým ľuďom, aby prijali Ježiša ako Spasiteľa. Priznať si hriech a spoznať, že vo vlastnej sile nemôžeme urobiť nič, aby sme získali večný život je pre niekoho kameňom úrazu celý život. Nie je to o nás, aby sme seba vyzdvihovali; ak chceme vyzdvihovať sami seba, radšej vyhlasujme slávu Božiu. To, čo hovoríme o sebe nemá žiaden význam v práci pre Boha. Význam má to, čo o nás povie Boh (2. Korinťanom 10:13).

Prečo je pýcha hriech? Pýcha je chválenie seba za niečo, čo vykonal Boh. Je to prevzatie slávy, ktorá patrí iba Bohu a oslavovanie samého seba. Všetko, čo dosiahneme na tomto svete by nebolo možné, ak by nám to Boh nedovolil a nepomohol nám v tom. „Veď ktože ti prisudzuje prednosť? A čo máš, čo by si nebol dostal? A keď si dostal, čo sa chváliš, ako by si nebol dostal?“ (1. Korinťanom 4:7). Preto vzdávame slávu Bohu – lebo si On to zaslúžil.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o pýche?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries