settings icon
share icon
Otázka

Ako by sa mali kresťania postaviť za svoju vieru v takomto protikresťanskom svete?

Odpoveď


Ako kresťania dve veci, ktoré môžeme urobiť, aby sme sa postavili za Krista, sú žiť podľa Jeho Slova a rozvíjať svoje vlastné poznanie o Ňom. Kristus povedal: „Nech svieti vaše svetlo pred ľuďmi...“ (Matúš 5:16). To znamená, že by sme mali žiť a konať spôsobom, ktorý podporuje evanjelium. Mali by sme sa tiež vyzbrojiť poznaním evanjelia (Efezanom 6:10-17), ako aj poznania sveta okolo nás. Prvý Peter 3:15 hovorí: „ale Pána, Krista, posväcujte v srdciach! Každému, kto by vás bral na zodpovednosť pre vašu nádej, buďte stále pripravení vydať počet". Všetko, čo môžeme urobiť, je žiť a učiť tak, ako by chcel Kristus, a nechať ho, aby sa postaral o zvyšok.

Kritici kresťanstva sú v poslednom čase čoraz hlasnejší. Čiastočne je to preto, že je veľa ľudí, ktorí neveria v Boha alebo vôbec nerozumejú pravde o Ňom. Zjavný nárast antikresťanov je však spôsobený aj vnímaním. Ako pri mnohých témach, tí, ktorí skutočne opovrhujú kresťanstvom, sú najhlasnejší a najhlasnejší z neveriacich. Veľká väčšina tých, ktorí neveria, sa nestará natoľko, aby obťažovali veriacich. Tých pár nahnevaných, hlasných a zatrpknutých neveriacich robí dosť hluku na to, aby sa zdalo, že je ich viac.

Typickou urážkou zo strany nenáboženského davu je označovanie veriacich za „nevedomých“, „hlúpych“, „vymytých mozgov“ alebo iné naznačovanie, že tí, ktorí majú vieru, sú menej inteligentní ako tí, ktorí ju nemajú. Keď sa kresťan inteligentne zastáva svojej viery, výrazy sa zmenia na „bigot“, „extrémista“ alebo „horlivec“. Keď to počujú ľudia, ktorí vedia, že veriaci je láskavý a milujúci, ateista začne vyzerať ako hlupák, akým je (Žalm 53:1). Väčšina neveriacich nemá žiadny osobný dôvod vnímať kresťanov negatívne, ale niekedy počujú toľko od hlasných antikresťanov, že si len myslia, že je to tak. Potrebujú príklady života podobnému Kristovi, aby videli pravdu.

Samozrejme, keď niekto, kto tvrdí, že je kresťan, povie alebo urobí niečo, čo nie je ako Kristus, nahnevaný a hlasný dav ho identifikuje ako typického náboženského pokrytca. Toto je niečo, čo sme boli varovaní, aby sme to očakávali (Rimanom 1:28-30, Matúš 5:11). Najlepšie urobíte, ak odcitujete pasáž z Biblie, ktorá hovorí proti tomu, čo ten človek urobil. A pripomeňte ateistom, že to, že niekto hovorí, že je kresťan, a aj keď si myslí, že je kresťan, neznamená, že ním je. Matúš 7:16,20 nám hovorí, že praví kresťania budú známi podľa svojich činov, nielen podľa ich povolania. A pripomeňte kritikom, že absolútne nikto nežije bez hriechu (Rimanom 3:23).

Dôležité je zapamätať si, že nikto, bez ohľadu na to, aký je presvedčivý, nemôže nikoho prinútiť, aby veril niečomu, čomu veriť nechce. Bez ohľadu na to, aké dôkazy, bez ohľadu na argument, ľudia uveria tomu, čomu chcú veriť (Lukáš 12:54-56). Presvedčenie nie je úlohou kresťana. Duch Svätý usvedčuje ľudí (Ján 14:16-17) a oni sa rozhodujú, či uveria alebo nie. Čo môžeme urobiť, je predstaviť sa spôsobom, ktorý sa čo najviac podobá Kristovi. Je smutné, že je veľa ateistov, ktorí prečítali celú Bibliu a hľadajú muníciu proti kresťanom, a že je veľa kresťanov, ktorí Bibliu takmer vôbec nečítali.

Pre nahnevaný dav je ťažké obviniť kresťana, že je nenávistný, krutý bigotný, keď tento človek prejavuje láskavosť, pokoru a súcit. Keď kresťan dokáže presne diskutovať, debatovať alebo vyvracať sekulárne argumenty, nálepka „neznalého“ už nezodpovedá. Kresťan, ktorý čítal sekulárne argumenty a dokáže zdvorilo odhaliť ich nedostatky, pomáha odstraňovať stereotypy, ktoré šíria ateisti. Poznanie je zbraň a je neporaziteľné, keď sa necháme Kristom, aby nás viedol, ako ich používať.

English



Návrat na slovenskú Domovská stránka

Ako by sa mali kresťania postaviť za svoju vieru v takomto protikresťanskom svete?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries