settings icon
share icon
Otázka

Čo sú to prorocké sny? Dáva Boh prorocké sny ľuďom aj dnes?

Odpoveď


Prorocké sny sa v Biblii vyskytujú mnohokrát a majú ich rôzni ľudia, vrátane prorokov (Daniel 7:1), bezbožných kráľov (Daniel 2) a obyčajných ľudí (1. Mojžišova 31:24). Niekedy si sny vyžadovali výklad, ako v prípade Nabuchodonozorovho sna v knihe Daniel 2. Inokedy výklad nebol potrebný, pretože Boh hovoril jasne k snívajúcemu, ako v príbehu o Abimelechovi a Abrahámovej žene (1. Mojžišova 20:1-6). Definícia prorockého sna by mohla znieť asi takto: nadprirodzené nočné videnie, ktoré obsahuje predvídanie. Daniel sa snažil vzdávať chválu Bohu, ktorý jediný dáva múdrosť na výklad takýchto snov (Daniel 2:20-23).

Nedá sa jednoznačne povedať, či Boh dnes dáva alebo nedáva ľuďom prorocké sny. Existuje mnoho správ o prorockých snoch, najmä v oblastiach, kde je prístup k Biblii a evanjeliu obmedzený. Boh môže niekedy používať sny na to, aby viedol ľudí na miesta, kde môžu počuť evanjelium a byť spasení. O rôznych duchovných alebo prorockých snoch informujú rôzni kresťania v mnohých krajinách. Žiadny z nich však nie je overiteľný do takej miery, aby sme mohli povedať „áno, Boh dnes určite dáva prorocké sny".

Ak si myslíte, že ste mali prorocký sen alebo ste počuli z prvej ruky príbeh od inej osoby, ktorá mala prorocký sen, prvá otázka, ktorú si musíte položiť, je: „Je tento sen od Boha?" Porovnajte obsah sna a jeho posolstvo s Písmom; ak sa zdá, že niečo odporuje Božím slovám alebo Jeho prirodzenosti, je múdre sen nebrať do úvahy - aj keď sa splní. Boh nikdy nepôjde proti svojmu slovu. Biblia je naším meradlom pravdy a zjavenia, ktoré nám dal Boh. Pri skúmaní sna môžeme vždy prosiť Boha o múdrosť (Jakubov 1:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo sú to prorocké sny? Dáva Boh prorocké sny ľuďom aj dnes?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries