settings icon
share icon
Otázka

Sú v dnešnej dobe v cirkvi proroci?

Odpoveď


Zdá sa, že dar proroctva bol len dočasný dar daný Kristom na založenie cirkvi. Proroci boli zakladatelia zborov (Efezanom 2:20). Prorok zvestoval správu od Pána prvým kresťanom. Niekedy bola prorokova správa zjaviť nejakú novú pravdu od Boha, niekedy bola predvídavá (pozri Skutky 11:28 a 21:10). Prví kresťania nemali kompletné Biblie a niektorí z nich nemali prístup k žiadnej knihe Novej zmluvy. Novozmluvní proroci „vypĺňali medzeru“ ohlasovaním Božej správy ľuďom, ktorí by k tomu inak nemali prístup. Posledná kniha Novej zmluvy (Zjavenie) bola skompletovaná koncom 1. storočia. Takže Pán posielal prorokov aby zvestovali Božie Slovo Jeho ľudu.

Sú skutoční proroci aj dnes? Ak úlohou proroka bolo zjavovať pravdu od Boha, prečo by sme potrebovali proroka dnes, keď už máme kompletné zjavenie od Boha v Biblii? Ak boli proroci „základom“ rannej cirkvi, budujeme ešte stále základy? Môže dať Boh niekomu správu pre niekoho iného? Rozhodne áno! Odhaľuje Boh niekomu pravdu nadprirodzeným spôsobom aby umožnil tej osobe zdieľať správu ďalej? Určite! Je to ale biblický dar proroctva? Nie.

Kedykoľvek niekto tvrdí, že hovorí za Boha (podstata proroctva), kľúčové je porovnať to, čo hovorí s Bibliou. Ak by Boh dnes k niekomu hovoril, správa by úplne súhlasila s tým, čo Boh už povedal v Biblii. Boh by si neprotirečil. Prvý list Jánov 4:1 nám hovorí: „ Milovaní, neverte každému duchu, ale skúmajte duchov, či sú od Boha, lebo do sveta vyšlo mnoho falošných prorokov (Ekumenický preklad). Prvý list Tesaloničanom 5:20-21 (Ekumenický preklad) uvádza: „proroctvami nepohŕdajte, ale všetko skúmajte; dobrého sa držte! Takže, či ide o „slovo od Pána“ alebo predpokladané proroctvo, naša reakcia by mala byť rovnaká. Porovnať si to, čo bolo povedané s tým, čo hovorí Božie Slovo. Ak to protirečí Biblii, zavrhni to. Ak je to v súlade s Bibliou, modli sa o múdrosť a schopnosť mať správny úsudok ako aplikovať správu do svojho života (2. Timoteovi 3:16-17, Jakub 1:5).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Sú v dnešnej dobe v cirkvi proroci?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries