settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o prirodzených potratoch?

Odpoveď


Asi najčastejšia otázka, ktorú si ľudia kladú po potrate, je: „Prečo sa to stalo?“ alebo „Prečo mi to Boh urobil?“. Na tieto otázky neexistujú jednoduché odpovede. V skutočnosti neexistuje uspokojivý záver, ku ktorému by sme niekedy dospeli, prečo sa ľuďom stávajú zlé veci, najmä nevinným deťom, ktoré ešte ani nezačali žiť. Musíme pochopiť, že Boh nám neodoberá našich blízkych ako nejaký krutý trest. Biblia nám hovorí, že „nie je žiadne odsúdenie pre tých, čo sú v Kristovi Ježišovi“ (Rimanom 8:1).

Prirodzené potraty sú zvyčajne spôsobené abnormálnymi chromozómovými vzormi plodu. Keď sa tieto abnormality zistia, rast sa zastaví a výsledkom je potrat. V iných prípadoch sú potraty spôsobené vývojovými chybami maternice, hormonálnymi abnormalitami, problémami s imunitným systémom, chronickými infekciami a chorobami. Po tisícročiach hriechu, smrti a osobnej deštrukcie by nás nemalo prekvapiť, že genetické poruchy sa nakoniec stanú bežnými.

Biblia sa nevyjadruje konkrétne k spontánnym potratom. Môžeme si však byť istí, že Boh má súcit s tými, ktorí nimi pretrpeli. On plače a trpí s nami jednoducho preto, že nás miluje a cíti našu bolesť. Ježiš Kristus, Boží Syn, prisľúbil, že pošle svojho Ducha všetkým veriacim, aby sme nikdy nemuseli prechádzať skúškami sami (Ján 14:16). Ježiš v Matúšovi 28:20 povedal: „A hľa, ja som s vami po všetky dni až do konca sveta.“

Každý veriaci, ktorý utrpel potrat, by mal veriť v slávnu nádej, že jedného dňa opäť uvidí svoje dieťa. Nenarodené dieťa nie je pre Boha len plod alebo „kus tkaniva“, ale je jedným z Jeho detí. V Jeremiášovi 1:5 sa píše, že Boh nás pozná ešte v maternici. V Nárekoch 3:33 sa hovorí, že Boh „neponižuje a nezarmucuje ľudských synov z rozmaru“. Ježiš nám sľúbil, že nám zanechá dar pokoja, ktorý sa nepodobá žiadnemu daru, ktorý môže dať svet (Ján 14:27).

List Rimanom 11:36 nám pripomína, že všetko existuje z Božej moci a je určené na Jeho slávu. Hoci nám nespôsobuje utrpenie za trest, dovolí, aby do nášho života prišli veci, ktoré môžeme využiť na to, aby sme mu priniesli slávu. Ježiš povedal: „Toto som vám povedal, aby ste našli vo mne pokoj. Na svete máte súženie, ale dúfajte, ja som premohol svet!“ (Ján 16:33).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o prirodzených potratoch?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries