settings icon
share icon
Otázka

Som kresťan, ktorý je závislý od fajčenia. Ako môžem prestať fajčiť?

Odpoveď


Mnohí kresťania, ktorí boli dlhé roky silnými fajčiarmi, sa dokážu ľahko vcítiť do ťažkej situácie každého, kto sa snaží prestať fajčiť, a plne chápu boj, ktorý prežívajú tí, ktorí chcú prestať fajčiť. Prestať fajčiť určite nie je ľahké, ale dá sa to. Mnohí fajčiari, ktorí fajčia dva balíčky denne, už nefajčia a môžu dosvedčiť, že sa to dá, keď túto záležitosť odovzdáme Bohu a spoľahneme sa na jeho silu a moc.

Existuje mnoho dôvodov, prečo je skoncovanie s fajčiarskym zlozvykom dobrým nápadom pre každého, ale najmä pre kresťanov. Ak si kresťan nie je istý, prečo prestať fajčiť, a nie je si istý, či to predstavuje hriech alebo nie, náš článok s názvom „Aký je kresťanský pohľad na fajčenie? Je fajčenie hriech?“ je dobrým začiatkom. Dôvody uvedené v článku by mali byť dostatočnou motiváciou pre fajčiara, ktorý si stále nie je istý, či má alebo nemá prestať fajčiť. Tí, ktorí sa rozhodli prestať fajčiť, by mali pochopiť, že z ľudského hľadiska je prestať fajčiť jednou z najťažších vecí. Výskum ukázal, že nikotín je veľmi návykový, podľa niektorých dokonca návykovejší ako heroín.

Návyková povaha nikotínu nás však nemusí odradiť. Pavol nám hovorí: „Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje“ (Filipanom 4:13). Aj keď je to ťažké a úplné odvykanie môže trvať určitý čas, kým človek prestane túžiť po cigaretách, ako kresťania máme hľadieť na Boha, od ktorého prichádza naša pomoc. Srdce upierame k veciam zhora a modlíme sa, aby nám Pán dal silu získať víťazstvo v tejto skúške. Niektorí ľudia v snahe prekonať zlozvyk vynechávajú Pána, a to je obrovská chyba. V takýchto situáciách pomáha modlitba a my sme pozvaní, aby sme sa so svojimi problémami obrátili priamo k Božiemu trónu a k tomu, kto ich môže vyriešiť (Hebrejom 4:16).

Spoliehanie sa na moc Ducha Svätého nemusí nevyhnutne znamenať, že nemožno použiť aj lekárske pomôcky na odvykanie od fajčenia. Mnohým veľmi pomohli náplasti, žuvačky, tabletky atď. Ak vám Boh po modlitbe a konzultácii s lekárom dá pokoj, aby ste používali lekárske pomôcky na odvykanie od fajčenia, neexistuje biblický dôvod, prečo by ste to nemohli urobiť.

Boh vyhlásil, že jeho milosť je dostatočná (2. Korinťanom 12:9). Tam, kde sme slabí my, je silný On. Naša túžba po cigaretách sa zníži, keď budeme rásť a získavať silu v Pánovi. Božia moc bude v nás pôsobiť, aby zmiernila tlak na fajčenie, a to všetko na Jeho slávu. Boh nám dá silu, aby sme Krista postavili na prvé miesto a seba na posledné. Zistíme, že to, čoho sa vzdáme, bude viac než vykompenzované tým, čo získame.

Pre kresťana, ktorý chce prestať fajčiť, je nevyhnutné ponoriť sa do Božieho slova. Tu je niekoľko veršov, ktoré si môžete zapamätať a meditovať nad nimi, veršov, ktoré pomohli iným získať víťazstvo nad závislosťou od fajčenia:

Ján 8:32: „poznáte pravdu a pravda vás vyslobodí“

Ján 8:36: „Ak vás teda Syn vyslobodí, budete naozaj slobodní.“

1. Korinťanom 6:19-20: „A vari neviete, že nepatríte sebe, ale že vaše telo je chrámom Svätého Ducha, ktorý vo vás prebýva a ktorého máte od Boha? Boli ste draho vykúpení. Oslavujte teda Boha vo svojom tele.“

Hebrejom 12:1-2: „Preto aj my, obklopení takým veľkým zástupom svedkov, odhoďme všetku príťaž a hriech, čo nás opantáva a vytrvajme v behu, ktorý máme pred sebou. Upierajme zrak na Ježiša, pôvodcu a završovateľa našej viery.“

Rimanom 13:14: „Ale oblečte sa v Pána Ježiša Krista a nevyhovujte telu, aby ste neprepadli žiadostiam.“

1. Korinťanom 9:27: „Ale zaobchádzam tvrdo so svojím telom a ovládam ho, aby kým iným hlásam, sám som nezlyhal.“

Matúš 19:26: „Ľuďom je to nemožné, ale Bohu je všetko možné.“

Ján 15:5: „Ja som vinič a vy ratolesti. Kto zostáva vo mne a ja v ňom, prináša veľa ovocia, pretože bezo mňa nemôžete nič urobiť.“

Efezanom 4:22: „Vyzlečte si starého človeka s predchádzajúcim spôsobom života, ktorý hynie klamnými žiadosťami.“

Filipanom 4:13: „Všetko môžem v Kristovi, ktorý ma posilňuje.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Som kresťan, ktorý je závislý od fajčenia. Ako môžem prestať fajčiť?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries