settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o prenášaní duchov?

Odpoveď


Myšlienka „prenášania duchov“ je, že niekto môže preniesť zlého ducha na inú osobu dotykom alebo svojou blízkosťou. Tí, ktorí učia toto učenie, hovoria ostatným aby neprichádzali do styku s priateľmi alebo rodinnými príslušníkmi, ktorí by na nich mohli takého ducha preniesť. Na tento koncept prenášania duchov dotykom alebo prítomnosťou pri takejto osobe nie je biblický podklad. Samozrejme, že môžeme byť ovplyvnení negatívnymi postojmi a hriešnym správaním ostatných, ale nie je biblické, aby sme to nazývali ako prenos ducha na iných.

Biblia hovorí, že sú dva typy duchovných bytostí - svätí anjeli a anjeli, ktorí nasledovali Satana v jeho vzbure. Anjeli, ktorí nezhrešili sú nazvaní služobnými duchmi (Hebrejom 1:14) a vieme, že Boh ich posiela slúžiť tým, ktorí sú dedičmi Jeho spásy, teda tým, ktorí veria v Krista ako Spasiteľa. Anjeli, ktorí sa pripojili k Satanovi v jeho vzbure, sú držaní v temnote (Júdov list 1:6) a tvoria hordu duchovných bytostí (démonov) oddaných zlu.

Biblia zaznamenáva len jeden prípad, kedy sa démoni preniesli z jednej živej bytosti na druhú. Stalo sa to keď Ježiš preniesol légiu démonov z posadnutého človeka na stádo svíň (Matúš 8:28-34). Tento zázrak už Ježiš nezopakoval a ani nikdy nevaroval svojich učeníkov o prenášaní duchov. Nie je žiadny dôvod, aby sa znovuzrodený kresťan bál Satana a jeho anjelov. Ak sa mu postavíme, utečie od nás. „Podriaďte sa teda Bohu, ale vzoprite sa diablovi a ujde od vás“ (Jakub 4:7, Ekumenický preklad). Ako praví veriaci, sme chrámom Ducha Svätého. Môžme mať istotu, že Duch Svätý nebude tolerovať žiadneho ducha vo svojom chráme.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o prenášaní duchov?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries