settings icon
share icon
Otázka

Je možné predať svoju dušu diablovi?

Odpoveď


Vo fantazijnom príbehu Dr. Faust, muž, uzavrie dohodu s diablom: výmenou za svoje telo a dušu dostane muž nadprirodzenú silu a rozkoše na 24 rokov. Diabol súhlasí s obchodom a Dr. Faust si nejaký čas užíva potešenie z hriechu, ale jeho záhuba je spečatená. Na konci 24 rokov sa Faustus pokúša prekaziť diablove plány, no napriek tomu ho čaká strašný koniec. Táto legenda funguje dobre ako morálny príbeh a ako metafora odmeny za hriech, ale detaily jej zápletky nie sú biblické.

V Biblii nie je žiadny prípad, že by niekto „predal svoju dušu“ Satanovi a nikde nenaznačuje, že je možné uzavrieť obchod s diablom. Tu je niečo z toho, čo Písmo odhaľuje o Satanovi:

1) Satan má dostatočnú moc, aby sa postavil aj anjelom (Júda 9, Daniel 10:12-13).
2) Satan sa snaží klamať tým, že sa vydáva za anjela svetla (2. Korinťanom 11:14-15).
3) Boh nám poskytol prostriedky, ako sa brániť proti Satanovým útokom (Efezanom 6:11-12).
4) Satanova moc je obmedzená Božou vôľou (Jób 1:10-12, 1. Korinťanom 10:13).
5) Satan ako „boh tohto veku“ má nadvládu nad tými, ktorí žijú bez Krista (2. Korinťanom 4:4).

Iste, sú takí, ktorí sú pod priamou satanskou kontrolou, ako napríklad dievčina s vešteckým duchom vo Filipách (Skutky 16:16-19). A sú aj takí, ktorí sa oddali diablovmu dielu, ako napríklad čarodejníci Šimon (Skutky 8:9-11) a Elymas (Skutky 13:8). V každom z týchto troch príkladov však Božia moc prevláda nad Satanovým otroctvom. V skutočnosti je Šimonovi ponúknutá možnosť činiť pokánie (Skutky 8:22). Očividne nedošlo k žiadnemu neodvolateľnému „predaju“ Šimonovej duše.

Bez Krista sme všetci odsúdení na smrť (Rímskym 3:23). Predtým, ako sme boli spasení, sme boli všetci v otroctve diabla, ako hovorí 1. Jána 5:19 - „Vieme, že sme z Boha a že celý svet je v moci Zlého.“ Chvála Pánovi, máme nového Majstra, Toho, ktorý môže zlomiť reťaze akéhokoľvek hriechu a oslobodiť nás

(1. Korinťanom 6:9-11, Marek 5:1-15).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Je možné predať svoju dušu diablovi?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries