settings icon
share icon
Otázka

Prečo nás Boh miluje?

Odpoveď


Táto krátka otázka patrí medzi najhlbšie otázky, aké boli kedy položené. A žiadny človek by na ňu nikdy nedokázal dostatočne odpovedať. Jedno je však isté. Boh nás nemiluje preto, že sme milí, ani preto, že si jeho lásku zaslúžime. Ak je niečo pravdou, tak je to práve naopak. Stav ľudstva od pádu je stavom vzbury a neposlušnosti. Jeremiáš 17:9 opisuje vnútorný stav človeka: „Nadovšetko klamlivé je srdce, je nenapraviteľné, kto sa v ňom vyzná?“ Naše vnútro je tak skazené hriechom, že si ani neuvedomujeme, do akej miery nás hriech poznačil. Vo svojom prirodzenom stave nehľadáme Boha, nemilujeme Boha, netúžime po Bohu. List Rimanom 3:10-12 jasne predstavuje stav prirodzeného, neobnoveného človeka: „Nieto spravodlivého, niet ani jedného, niet rozumného, niet nikoho, kto by hľadal Boha. Všetci sa odvrátili, napospol sa stali neužitočnými. Niet nikoho, kto by robil dobro, niet ani jedného.“ Ako je teda možné, že svätý, spravodlivý a dokonalý Boh miluje takéto stvorenia? Aby sme to pochopili, musíme pochopiť niečo o Božej povahe a charaktere.

V 1. Jánovej 4:8 a 16 sa hovorí, že „Boh je láska“. Nikdy nebolo vyslovené dôležitejšie vyhlásenie ako toto - Boh je láska. Je to hlboké vyhlásenie. Boh nielenže miluje, on je láska. Jeho prirodzenosť a podstata sú láska. Láska preniká jeho podstatou a napĺňa všetky jeho ostatné vlastnosti, dokonca aj jeho hnev a zlobu. Keďže samotná Božia prirodzenosť je láska, musí prejavovať lásku, rovnako ako musí prejavovať všetky svoje vlastnosti, pretože ho to oslavuje. Oslavovať Boha je najvyšší, najlepší a najušľachtilejší zo všetkých činov, a tak je prirodzené, že oslavovať musí aj sám seba, pretože On je najvyšší a najlepší a zaslúži si všetku slávu.

Keďže základnou Božou prirodzenosťou je milovať, svoju lásku prejavuje tým, že ju rozdáva nezaslúženým ľuďom, ktorí sa proti nemu búria. Božia láska nie je ľúbostný, sentimentálny, romantický pocit. Je to skôr láska agapé, láska obetavosti. Túto obetavú lásku prejavuje tým, že posiela svojho Syna na kríž, aby zaplatil za náš hriech (1. Jánov 4:10), priťahuje nás k sebe (Ján 6:44), odpúšťa nám našu vzburu proti nemu (Efezanom 1:3-10) a posiela svojho Ducha Svätého, aby v nás prebýval (Ján 14:16-17), čím nám dáva schopnosť milovať tak, ako miluje on (Ján 13:34-35). Urobil to napriek tomu, že sme si to nezaslúžili. „No Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešni“ (Rimanom 5:8).

Božia láska je osobná. Pozná každého z nás osobitne a miluje nás osobne. Jeho láska je mocná a nemá začiatok ani koniec. Práve toto prežívanie Božej lásky odlišuje kresťanstvo od všetkých ostatných náboženstiev. Prečo nás Boh miluje? Je to preto, že je tým, kým je: „Boh je láska.“

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo nás Boh miluje?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries