settings icon
share icon
Otázka

Kedy je pravý čas na manželstvo?

Odpoveď


Pravý čas na manželstvo je rozdielny pre každú osobu a každú situáciu. Zrelosť je rôzna: niekto je zrelý na manželstvo, keď má 18 rokov, niekto nie je nikdy zrelý na manželstvo. Keď stopa rozvodu stúpa, je zrejmé, že ľudia nehľadia na manželstvo ako na trvalú inštitúciu. Ale toto je stanovisko sveta, a to sa protiví Bohu (1. Korinťanom 3:18).

Silný základ je podmienkou pre úspešné manželstvo a mal by byť postavený skôr, než sa začne rozmýšľať o manželstve. Náš kresťanský život by mal byť viacej ako navštevovanie cirkvi v nedeľu. Musíme mať osobný vzťah s Bohom, ktorý pochádza z viery v Ježiša Krista. Musíme seba vzdelávať o manželstve, hľadať k tomu Boží postoj. Osoba musí vedieť, čo Biblia hovorí o láske, odovzdanosti, sexuálnom vzťahu, o úlohe muža a ženy, o Jeho očakávaniach. Tiež musíme mať aspoň jeden kresťanský manželský pár ako príklad. Oni nám môžu dať odpovede na rôzne otázky...

Manželský pár si musí byť istý, že poznajú jeden druhého. Mali by poznať ako sa pozerajú na manželstvo, financie, rodinu, deti, zodpovednosti muža a ženy, či budú obaja zamestnaní alebo len jeden, ako sú duchovne zrelí. Mnohí vstúpia do manželstva veriac na slovo svojho partnera, ale mnohokrát sa stane, že sa skutočná tvár ukáže až v manželstve. Každy pár, ktorý uvažuje o manželstve by sa mal porozprávať o tom so svojim pastorom alebo s niekým iným. Vlastne, mnohí pastori nezosobášia určitý pár, kým sa s ním niekoľkokrát nestretnú.

Manželstvo nie je iba spoločný život, je to sľub Bohu. Je to zasľúbenie, ktoré zostáva do konca života, bezohľadu či je tvoj partner bohatý, chudobný, zdravý alebo chorý, chudý alebo tučný, alebo je nuda. Kresťanské manželstvo by malo prekonať všetko: hnev, rúcanie všetkého, nehody, depresiu, horkosť, závislosť, samotu. Nikdy netreba vstupovať do manželstva s tým, že rozvod je možnosťou – ani náhodou. Biblia hovorí, že s Bohom je všetko možné (Lukáš 18:27) a toto zahŕňa i manželstvo. Ak sa pár rozhodne, že zostanú verní a že Boh bude na prvom mieste, rozvod nikdy nepríde do úvahy.

Je dôležité, aby sme si zapamätali, že Boh chce splniť žiadosti nášho srdca, ale to je možné, jedine ak naše žiadosti zodpovedajú Jeho žiadosťam. Ľudia vstúpia do manželstva, pretože to „cítili“. Na začiatku chodenia a dokonca aj manželstva, keď vidíte tú druhú osobu, máte motýľov v žalúdku. Romantika prekvitá a viete že ste zaľúbený. Mnohí očakávaju, že tento pocit zostane do konca. Realita je však celkom iná. Výsledok môže byť rozčarujúci a môže priviesť k rozvodu, ale v úspešnom manželstve sa to nestane. Namiesto motýľov prichádza zrelšia láska, silnejšia oddanosť, silnejší základ a istota.

Biblia jasne hovorí, že láska nie je založená na citoch. Jasne nám hovorí, aby sme milovali svojich nepriateľov (Lukáš 6:35). Opravdová láska je, keď dovolíme Duchu Svätému, aby pôsobil cez nás a aby sme tak prinášali ovocie Ducha (Galaťanom 5:22-23). Je to rozhodnutie, ktoré robíme každý deň – umierame sebe a dovoľujeme Bohu, aby pôsobil cez nás. Pavel nám hovorí, ako máme milovať v 1. Korinťanom 13:4-7: „Láska je trpezlivá, láska je dobrotivá, nezávidí, láska sa nevystatuje a nenadúva; nie je neslušná, nie je sebecká, nerozčuľuje sa, nezmýšľa zle, neraduje sa z neprávosti, ale teší sa s pravdou; všetko znáša, všetkému verí, všetkého sa nádejá, všetko pretrpí.“ Keď takto vieme milovať osobu, vtedy sme pripravení na manželstvo.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Kedy je pravý čas na manželstvo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries