settings icon
share icon
Otázka

Čo je podľa Biblie pravé priateľstvo?

Odpoveď


Pán Ježiš Kristus nám dal definíciu pravého priateľa: „Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov. Vy ste moji priatelia, ak robíte, čo vám prikazujem. Už vás nenazývam sluhami, pretože sluha nevie, čo robí jeho pán. Nazval som vás priateľmi, pretože som vám oznámil všetko, čo som počul od svojho Otca.“ (Ján 15:13-15). Ježiš je čistým príkladom skutočného priateľa, pretože položil svoj život za svojich „priateľov“. Jeho priateľom sa môže stať aj každý, kto mu uverí ako svojmu osobnému záchrancovi, znovu zrodí sa a prijme v ňom nový život.

Príkladom skutočného priateľstva je vzťah medzi Dávidom a Šaulovým synom Jonatánom, ktorý napriek tomu, že jeho otec Šaul prenasledoval Dávida a pokúšal sa ho zabiť, stál pri svojom priateľovi. Tento príbeh nájdete v 1. Samuelovej 18. až 20. kapitole. Niektoré relevantné pasáže sú: 1. Samuelova 18:1-4; 19:4-7; 20:11-17,41-42.

Príslovia sú ďalším dobrým zdrojom múdrosti týkajúcej sa priateľov. „Priateľ preukazuje lásku v každom čase, v čase súženia sa z neho rodí brat“ (Príslovia 17:17). „Niekto má priateľov, čo sú mu na škodu, je však aj taký priateľ, čo sa pripúta viac než brat" (Príslovia 18:24). Ide tu o to, že na to, aby mal človek priateľa, musí byť priateľom. „Dobre mienené sú údery milujúceho a hojné sú bozky toho, kto nenávidí“ (Príslovia 27:6). „Železo sa brúsi železom a jeden človek obrusuje druhého“ (Príslovia 27:17).

Princíp priateľstva nachádzame aj v Amosovi. „Či idú dvaja spolu, ak sa nedohodli?“ (Amos 3:3). Priatelia sú rovnako zmýšľajúci. Priateľ je niekto, komu sa môžete zveriť s úplnou dôverou. Priateľ je niekto, koho si vážite a kto si vás váži, nie na základe hodnosti, ale na základe podobnosti zmýšľania.

Napokon, skutočná definícia pravého priateľa pochádza od apoštola Pavla: „Sotvakto totiž zomrie za spravodlivého, aj keď za dobrého sa azda niekto odhodlá zomrieť. 8 No Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešni“ (Rimanom 5:7-8). „Nikto nemá väčšej lásky ako ten, čo svoj život kladie za svojich priateľov“ (Ján 15:13). Tak toto je pravé priateľstvo!

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je podľa Biblie pravé priateľstvo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries