settings icon
share icon
Otázka

Pred Kristom a po Kristovi (p.n.l. a n.l.)?

Odpoveď


Pred Kristom znamená „pred Kristom" a po Kristovi znamená „po smrti". To je však len polovičná pravda. Ako mohol byť rok 1 pred Kristom „pred Kristom" a rok 1 po Kristovi „po smrti"? Pred Kristom znamená …pred Kristom". A.D. je vlastne skratka latinského výrazu anno domini, čo znamená …v roku nášho Pána". Systém datovania pred Kristom a po Kristovi sa v Biblii neučí. V skutočnosti bol plne zavedený a prijatý až niekoľko storočí po Ježišovej smrti.

Je zaujímavé, že účelom systému datovania pred Kristom a po Kristovi bolo urobiť z narodenia Ježiša Krista deliaci bod svetových dejín. Pri výpočte systému p.n.l./n.l. však došlo k chybe pri určovaní roku Ježišovho narodenia. Neskôr vedci určili, že Ježiš sa narodil okolo roku 6 - 4 pred Kristom, a nie 1 n.l. To však nie je rozhodujúca otázka. Narodenie, život, služba, smrť a zmŕtvychvstanie Krista sú „zlomovými bodmi" svetových dejín. Preto je vhodné, aby Ježiš Kristus bol oddelením „starého" a „nového". Pred Kristom bolo „pred Kristom" a od jeho narodenia žijeme …v roku nášho Pána". Vnímať našu éru ako …rok nášho Pána" je vhodné, pretože On je Pán. V liste Filipanom 2:10-11 sa píše: „aby sa pri mene Ježiš zohlo každé koleno tých, čo sú na nebi, na zemi aj v podsvetí a aby každý jazyk vyznával na slávu Boha Otca: ,Ježiš Kristus je Pán.'"

V poslednom čase sa presadzuje nahradenie označení pred Kristom a po Kristovi označeniami p.n.l. a n.l., čo znamená „pred naším letopočtom" a „nášho letopočtu". Táto zmena sa týka len sémantiky - to znamená, že rok 100 po Kristovi je rovnaký ako rok 100 n.l.; mení sa len označenie. Zástancovia prechodu tvrdia, že novšie označenia sú lepšie, pretože sú zbavené náboženských konotácií, a tak zabraňujú urážaniu iných kultúr a náboženstiev, ktoré nemusia v Ježišovi vidieť „Pána". Iróniou samozrejme je, že to, čo odlišuje letopočet pred Kristom od letopočtu, je stále život a doba Ježiša Krista.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Pred Kristom a po Kristovi (p.n.l. a n.l.)?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries