settings icon
share icon
Otázka

Čo je podľa Biblie požehnanie domu?

Odpoveď


Požehnanie domu (nazývané aj „uzdravenie domu" alebo „očistenie domu") je rituál, ktorý vykonáva náboženský vodca s cieľom ochrániť tých, ktorí v dome žijú, pred ťažkosťami a problémami. Mnohé náboženstvá majú nejakú formu požehnania domu, ktorá je súčasťou ich pravidelných praktík alebo tradícií.

V kresťanstve je požehnanie domu starobylou tradíciou. V protestantizme a pravoslávnom kresťanstve má požehnanie zvyčajne podobu modlitby nad domom, ale zvyky sa v jednotlivých regiónoch a náboženstvách líšia. Niekedy má požehnanie podobu zavesenia zarámovaného obrazu Krista s vytlačenou modlitbou. Katolícki kňazi vykonávajú požehnanie domu pre členov svojej cirkvi tak, že pokropia každú miestnosť svätenou vodou a zároveň sa modlia za obyvateľov domu. Kňazi často vykonávajú požehnanie domov na Troch kráľov (6. januára) na pamiatku návštevy mudrcov u Ježiša a prinášania mu darov (Matúš 2:11).

V Biblii Boh požehnal domy svojich služobníkov pre svoje ciele a slávu (1. Mojžišova 39:5; Ezechiel 44:30). Nič nenaznačuje, že by požehnaniu predchádzal nejaký rituál. Boh jednoducho požehnal svoj ľud, ktorý ho nasledoval v poslušnosti.

Na požehnaní domu nie je nič vyslovene hriešne alebo nebiblické. Je to ľudská tradícia. Biblia nevyžaduje žiadny rituál, aby Boh požehnal dom, ani neuvádza žiadne pravidlá, ako by sa malo požehnanie domu vykonávať. Požehnanie domu ako tradícia je niečo, čo si môžeme slobodne vybrať alebo nevyberať. Aby sme nedôverovali poverám, mali by sme pamätať na to, že požehnáva Boh, a nie obrázok v ráme alebo voda zo šejkra.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je podľa Biblie požehnanie domu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries