settings icon
share icon
Otázka

Aký je pôvod rozdielnych rás?

Odpoveď


Biblia nám nikde jasne neudáva pôvod rozdielnych „rás“ alebo farieb pokožky. V skutočnosti je oba iba jedna rasa – ľudská rasa. V rámci ľudskej rasy je rozdielnosť vo farbe pokožky a iných fyzických vlastností. Niektorí ľudia špekulujú, že keď Boh poplietol jazyk pri Babylonskej veži (Genesis 11:1-9), tak zároveň aj spôsobil rasovú rozdielnosť. Je možné, že Boh urobil genetické zmeny v ľuďoch, aby im tak umožnil lepšie prežiť v rozdielnych životných podmienkach, ako napríklad tmavšia pleť u Afričanoch je geneticky lepšie vybavená na prežitie nadmerného tepla v Afrike. Podľa tohto pohľadu, Boh zmiatol jazyky, tým spôsobil že ľudia sa oddelili lingvisticky (po jazykovej stránke) a potom vytvoril genetické rasové rozdielnosti, ktoré boli založené na tom, kde sa časom tieto rasové skupiny usadia. Avšak, nie je žiadny priamy biblický podklad pre tento pohľad. Rasy/farba pokožky nie sú nikde spomenuté v spojitosti s Babylonskou vežou.

Po potope, keď začali existovať rozdielne jazyky, skupiny ktoré hovorili jedným jazykom sa odsťahovali s inými, ktorí mali ten istý jazyk. Ako tak robili, genetický potenciál tejto skupiny sa zmršťoval, keďže už táto skupina nemala celú ľudskú populáciu, s ktorou by sa mohla miešať. V týchto rozdielnych skupinách, sa určité rysy časom zvýraznili (ktoré už boli prítomné v genetickom kóde). Pretože spoločenstvo ľudí bolo malé, po mnohých generáciách bolo veľa ľudí stále viac a viac príbuzných a tak ľudia zdieľali stále viac a viac spoločných génov a nebolo veľa nových génov, ktoré boli prinesené do spoločnosti. Kvôli tomuto všetci ľudia z tej istej jazykovej skupiny mali rovnaké alebo podobné rysy.

Ďalším vysvetlením je, že Adam a Eva mali gény, ktoré boli schopné vytvoriť čierne, hnedé a biele potomstvo /a všetko iné medzi tým). To by bolo podobné tomu, ako keď rasovo zmiešané páry majú deti, ktoré sa odlišujú vo farbe. Keďže Boh očividne zamýšľal, aby ľudia boli rozdielny vo vzhľade, dáva zmysel, že by Boh dal Adamovi a Eve schopnosť mať deti s rozdielnou farbou pleti. Neskôr, jedinými ktorí prežili potopu boli Noe a jeho žena, Noachovi traja synovia a ich ženy – spolu osem ľudí (Genesis 7:13). Možno Noachove nevesty boli inej rasy. Tak isto je možné, že Noachova žena bola inej rasy ako Noe. Možno všetci ôsmi boli zo zmiešaných rás, čo by znamenalo, že by mali gény potrebné k tomu, aby mali deti rozličnej rasy. Nech je vysvetlenie akékoľvek, najdôležitejšie na tejto otázke je to, že všetci sme tej istej rasy, všetci stvorení tým istým Bohom, všetci stvorení pre ten istý cieľ – osláviť Ho.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký je pôvod rozdielnych rás?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries