settings icon
share icon
Otázka

Čo hovorí Biblia o potrate?

Odpoveď


Biblia sa nikdy presne nevyjadruje k otázke potratu. Avšak v Písme existuje mnoho učení, ktoré nám jasne ukazujú, aký je Boží názor na potrat. Jeremiáš 1:5 nám hovorí, že Boh nás poznal ešte predtým, ako nás utvoril v lone našej matky. Žalm 139:13-16 hovorí o Božej aktívnej účasti na našom stvorení a utvorení v maternici. Exodus 21:22-25 predpisuje rovnaký trest – smrť – za zabitie dieťaťa v maternici ako za zabitie dospelého človeka. Pre kresťana nie je potrat otázkou práva matky na výber. Je otázkou života alebo smrti ľudského stvorenia, ktoré bolo stvorené na Boží obraz (Genesis 1:26-27; 9:6).

Prvý argument, ktorý povstáva proti kresťanskému postoju ku potratu je „Čo v prípadoch znásilnenia a/alebo incestu?“ Nech je otehotnenie zo znásilnenia a/alebo incestu akokoľvek hrozné, je vražda dieťaťa odpoveďou? Dve chyby nevytvárajú jednu dobrú. Dieťa, ktoré je výsledkom znásilnenia a/alebo incestu by mohlo byť dané na adopciu do milujúcej rodiny, ktorá nemôže mať svoje vlastné deti. Ale by dieťa mohlo byť vychované jeho matkou. Znovu, dieťa je úplne nevinné a nemalo by byť potrestané za zlo spáchané jeho otcom.

Druhým argumentom, ktorý sa často vynorí proti kresťanskému postoju ku potratu je „Čo v prípade, keď je v ohrození život matky?“ Úprimne, toto je tou najzložitejšou otázkou v celom probléme potratu. Po prvé pamätajme na to, že toto je prípadom iba v jednej desatine jedného percenta potratov, ktoré sa dnes dejú vo svete. Omnoho viac žien chodí na potrat kvôli pohodlnosti a nie kvôli záchrane svojho vlastného života. Po druhé pamätajme na to, že Boh je Bohom zázrakov. Nech sú medicínske vyhliadky akokoľvek zlé, On dokáže zachovať život matky a dieťa . V konečnom dôsledku sa toto rozhodnutie musí urobiť medzi manželom, ženou a Bohom. Každý pár, ktorý čelí tejto extrémne náročnej situácii by sa mal modliť k Pánovi o múdrosť (Jakub 1:5), aby vedeli, čo Boh chce, aby robili.

Cez 95 percent potratov, ktoré sa dnes dejú sa dejú len preto, že ženy jednoducho nechcú mať dieťa. Menej ako 5 percent z dôvodov na potrat sú kvôli znásilneniu, incestu, alebo ohrozenia života matky. Dokonca aj v tých náročnejších piatich percentách prípadov by potrat nemal byť prvou možnosťou. Život človeka v maternici je hodný každej námahy na to, aby sa dieťa mohlo narodiť.

Pre tie, ktoré boli na potrate, pamätajte na to, že potrat nie je o nič menší hriech, ktorý môže byť odpustený, ako je ktorýkoľvek iný. Skrze vieru v Krista nám môžu byť odpustené všetky hriechy (Ján 3:16; Rímskym 8:1; Kolosenským 1:14). Žena, ktorá bola na potrate, muž ktorý povzbudil ísť na potrat, alebo dokonca aj doktor, ktorý vykonal potrat – všetci môžu dôjsť odpustenia skrze vieru v Ježiša Krista.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo hovorí Biblia o potrate?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries