settings icon
share icon
Otázka

Čo je to postmoderné kresťanstvo?

Odpoveď


Postmoderné kresťanstvo je rovnako ťažké stručne definovať ako samotný postmodernizmus. To, čo sa začalo v 50. rokoch 20. storočia v architektúre ako reakcia na modernistické myslenie a štýl, si v 70. a 80. rokoch 20. storočia čoskoro osvojil aj svet umenia a literatúry. Cirkev tento vplyv skutočne pocítila až v 90. rokoch 20. storočia. Táto reakcia znamenala rozpustenie „chladnej, tvrdej skutočnosti“ v prospech „teplej, rozmazanej subjektivity“. Spomeňte si na čokoľvek, čo sa považuje za postmoderné, a potom do tohto kontextu vložte kresťanstvo a máte predstavu o tom, čo je postmoderné kresťanstvo.

Postmoderné kresťanstvo sa zhoduje so základným postmodernistickým myslením. Ide o skúsenosť nad rozumom, subjektivitu nad objektivitou, duchovnosť nad náboženstvom, obrazy nad slovami, vonkajšok nad vnútrom. Čo je dobré? Čo je zlé? Všetko závisí od toho, ako ďaleko od biblickej pravdy každá reakcia proti modernosti zavedie vieru. To, samozrejme, závisí od každého veriaceho. Keď sa však pod vplyvom takéhoto zmýšľania formujú skupiny, teológia a doktrína sa prikláňajú skôr k liberalizmu.

Napríklad preto, že skúsenosť sa cení viac ako rozum, pravda sa stáva relatívnou. To vedie k najrôznejším problémom, pretože sa tým znižuje štandard, že Biblia je absolútna pravda, a v mnohých prípadoch dokonca diskvalifikuje biblickú pravdu ako absolútnu. Ak Biblia nie je naším zdrojom absolútnej pravdy a osobná skúsenosť môže definovať a interpretovať, čo je vlastne pravda, spásna viera v Ježiša Krista stráca zmysel.

Pokiaľ bude ľudstvo obývať túto zem, vždy bude dochádzať k „zmenám paradigmy“ myslenia, pretože ľudstvo sa neustále snaží zlepšovať svoje poznanie a postavenie. Výzvy pre naše myslenie sú dobré, pretože nás nútia rásť, učiť sa a chápať. Toto je princíp z Listu Rimanom 12:2, ktorý sa týka premeny našej mysle. Musíme však mať stále na pamäti Skutky 17:11 a byť ako Berejci, ktorí každé nové učenie, každú novú myšlienku porovnávajú s Písmom. Nedovoľme, aby naše skúsenosti za nás vykladali Písmo, ale keď sa meníme a prispôsobujeme Kristovi, vykladáme svoje skúsenosti podľa Písma. Žiaľ, v kruhoch, ktoré sa hlásia k postmodernému kresťanstvu, sa to nedeje.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to postmoderné kresťanstvo?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries