settings icon
share icon
Otázka

Aký význam mali v Biblii voňavé oleje?

Odpoveď


„Mária Magdaléna, Mária Jakubova a Salomé nakúpili voňavé oleje, aby ho išli pomazať" (Marek 16:1). Návšteva žien pri hrobe sa spomína aj v Matúšovi 28:1, Lukášovi 24:1 a Jánovi 20:1, hoci Lukáš je jediným ďalším evanjelistom, ktorý spomína oleje, ktoré so sebou priniesli.

Lukáš 23:56 dodáva, že v deň Ježišovho ukrižovania ženy „odišli domov a pripravili vonné látky a parfumy. V sobotu však odpočívali, aby poslúchli prikázanie." Ján 19:39 prezrádza, že Nikodém už predtým použil na Ježišovo telo vonné látky: „Prišiel aj Nikodém, ten, čo prvý raz navštívil Ježiša v noci, a priniesol asi sto libier myrhy zmiešanej s aloou."

Hlavným dôvodom, prečo sa mŕtve telo pomazávalo korením, bolo potlačenie zápachu rozkladu. Židia nepraktizovali balzamovanie a pohrebné korenie pomáhalo minimalizovať nepríjemný zápach. Keď pri Lazárovom hrobe Ježiš požiadal, aby sa kameň od ústia hrobu odvalil, Marta namietala: „Pane, už páchne, veď je už štvrtý deň mŕtvy!" (Ján 11:39). Oleje, ktoré ženy priniesli k Ježišovmu hrobu, mali odstrániť takýto zápach a uctiť si Kristovo telo.

Skutočnosť, že ženy priniesli oleje na pomazanie Ježišovho mŕtveho tela, svedčí o tom, že neočakávali, že Ježiš doslova vstane z mŕtvych. Po sobotňajšom odpočinku podľa židovských zvykov sa ženy vybrali k Ježišovmu hrobu v nedeľu skoro ráno s plánom poskytnúť tradičné oleje, ktoré sa používa na mŕtve telo. Do tejto skupiny žien patrili Mária Magdaléna, Mária, Jakubova matka, Salome, Johana a možno aj ďalšie (Lukáš 24:10). Ich hlavnou starosťou bolo, ako sa pohne kameň, aby im umožnil vstup do hrobu. Keď prišli k hrobu, boli prekvapené, keď videli, že kameň je už odvalený a vnútri nie je žiadne telo.

Títo verní a úctiví Ježišovi nasledovníci sa stali prvými svedkami prázdneho hrobu a prvými, ktorí videli Ježiša opäť živého. Oleje, ktoré priniesli, boli nepotrebné, pretože Ježiš bol navždy živý, ale ich horlivá vernosť Spasiteľovi bola odmenená cťou stať sa prvými očitými svedkami vzkrieseného Pána.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Aký význam mali v Biblii voňavé oleje?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries