settings icon
share icon
Otázka

Čo je to pomazanie? Čo znamená byť pomazaný?

Odpoveď


Pôvod pomazania bol z praxe pastierov. Vši a iný hmyz sa často dostali do vlny oviec, a keď sa dostali do blízkosti ovčej hlavy, mohli sa zavŕtať do uší ovce a zabiť ovce. Takže starí pastieri liali olej na hlavu oviec. To spôsobilo, že vlna bola šmykľavá, čo znemožnilo hmyzu dostať sa k ušiam oviec, pretože hmyz by skĺzol. Z toho sa pomazanie stalo symbolom požehnania, ochrany a splnomocnenia.

Novozákonné grécke slová pre „pomazanie“ sú chrio, čo znamená „natierať alebo natierať olejom“ a teda „vysvätiť na úrad alebo náboženskú službu“ a aleipho, čo znamená „pomazať“. V biblických časoch boli ľudia pomazaní olejom, čo znamenalo Božie požehnanie alebo povolanie tejto osoby (2. Mojžišova 29:7; 2. Mojžišova 40:9; 2. Kráľov 9:6; Kazateľ 9:8; Jakub 5:14). Človek bol pomazaný na špeciálny účel — aby bol kráľom, prorokom, staviteľom atď. Dnes nie je nič zlé na pomazaní človeka olejom. Musíme sa len uistiť, že účel pomazania je v súlade s Písmom. Pomazanie by sa nemalo považovať za „čarovný elixír“. Samotný olej nemá žiadnu silu. Jedine Boh môže pomazať človeka na konkrétny účel. Ak používame olej, je to len symbol toho, čo Boh robí.

Ďalší význam slova pomazaný je „vyvolený“. Biblia hovorí, že Ježiš Kristus bol pomazaný Bohom Duchom Svätým, aby šíril dobrú správu a oslobodil tých, ktorí boli zajatí hriechu (Lukáš 4:18-19; Skutky 10:38). Keď Kristus opustil zem, dal nám dar Ducha Svätého (Ján 14:16). Teraz sú všetci kresťania pomazaní, vyvolení za konkrétnym účelom rozširovania Božieho Kráľovstva (1. Jána 2:20). „ Ten však, ktorý nás spolu s vami upevňuje v Kristovi a pomazal nás, je Boh. On nás aj označil pečaťou a Ducha dal do našich sŕdc ako závdavok.“ (2. Korinťanom 1:21-22).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to pomazanie? Čo znamená byť pomazaný?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries