settings icon
share icon
Otázka

Čo je to polyteizmus?

Odpoveď


Polyteizmus je viera vo viacero bohov. Keď rozdelíme slovo, „poly“ pochádza z gréckeho slova, ktoré znamená „mnoho“ a „theism“ znamená „Boh“. Polyteizmus je dominantné teistické hľadisko v dejinách ľudstva. Najznámejší príklad polyteizmu je grécka/rímská mytológia (Zeus, Apolo, Afrodita, Poseidon, atď). Najjasnejší príklad zo súčasnosti mnohobožstva je hinduizmus, ktorý má viac ako 300 miliónov bohov. Hoci hinduizmus je v podstate, panteistický, drží sa viery v mnoho bohov. Je zaujímavé poznamenať, že aj v polyteistických náboženstvách, jeden boh zvyčajne vládne nad ostatnými bohmi, napr Zeus v gréckej / rímskej mytológii a brahman v hinduizme.

Niektorí hovoria, že biblia v Starom zákone učí o polyteizme. Áno, niekoľko oddielov hovorí o „bohoch“ v množnom čísle (2. Mojžišova 20:3; 5. Mojžišova 10:17; 13:2; Žalm 82:6; Daniel 2:47). Izrael vedel, že existuje iba jeden Boh, ale častokrát nežili tak, ako keby tomu verili, lebo často uctievali iných bohov. Takže, ako máme chápať tieto oddiely, ktoré hovoria o bohoch? Je dôležité, aby sme pochopili, že hebrejské slovo „elohim“ sa používalo pre Boha a pre falošných bohov. Je to úplne rovnaké ako so slovenským slovom „Boh“.

Keď o niečom hovoríte, že je „boh“, tak to neznamená, že veríte v to ako v božskú bytosť. Väčšina starozákonných oddielov hovorí o falošných bohoch, ktorí hovoria o sebe, že sú bohovia a vlastne nie sú. O tomto je napísané v 2. Kráľov 19:18: „Ich bohov pohádzali do ohňa, lebo to neboli bohovia, ale dielo ľudských rúk, drevo a kameň; tak ich mohli zničiť.“ Žalm 82:6-7 hovorí: „Povedal som: Bohovia ste, všetci ste synovia Najvyššieho, ale umriete ako ľudia a padnete ako hociktoré knieža.“

Biblia sa jasne protiví polyteizmu. 5. Mojžišova 6:4 hovorí: „Počuj, Izrael! Hospodin, náš Boh, je jediný Hospodin.“ Žalm 95:6: „Lebo všetci bôžikovia pohanov sú ničoty, Hospodin učinil však nebesá.“ Jakub 2:19: „Ty veríš, že Boh je jeden. Dobre robíš. Aj démoni veria, ale sa desia.“ Existuje iba jeden Boh. Existuje mnoho bohov a mnoho tých, ktorí by chceli byť bohovia, ale je iba jeden opravdivý Boh.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo je to polyteizmus?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries