settings icon
share icon
Otázka

Prečo je také ťažké pochopiť Bibliu?

Odpoveď


Každý, ľudia s rozdielnymi titulmi, bojujú pri pokusoch pochopiť Bibliu. Aj po 2000 rokoch cirkevnej histórie, stále sú v Biblii verše a pasáže, nad ktorými stále špekulujú najlepší biblický učenci, aby nám dali správne vysvetlenie. Prečo je to také ťažké pochopiť Bibliu? Prečo to vyžaduje toľko úsilia, aby sme plne a správne pochopili Bibliu? Pred zodpovedaním otázky by však malo byť povedané, že Boh nekomunikuje nezreteľne, Božia správa pre svet je dokonale jasná. Dôvod prečo Biblia môže byť niekedy ťažká na pochopenie je, že sme skazené bytosti - hriech zahmľuje naše chápanie a vedie nás k prekrúcaniu Biblie tak, ako sa nám to páči.

Existuje viacero faktorov, ktoré môžu spôsobiť, že je pre nás ťažké pochopiť Bibliu. Po prvé, rozdiel v čase a kultúre. Biblia bola napísaná v období o 1900 až 3400 rokov skôr ako je naša doba, Kultúra, v ktorej bola Biblia písaná bola veľmi rozdielna od našej kultúry dnes. Život nomádskych pastierov v roku 1800 p. n. l. na blízkom východe, často nedáva zmysel počítačovým programátorom 21. storočia, žijúcim v Amerike. Keď sa snažíme pochopiť Bibliu, je nevyhnutné brať do úvahy kultúru, v ktorej bola Biblia napísaná.

Po druhé, Biblia obsahuje rozdielne typy literatúry, ako história, zákon, poézia, piesne, rady do života, proroctvá, osobné listy a literatúru o konci sveta. Historická literatúra musí byť interpretovaná inak ako rady do života. Poézia nemôže byť chápaná rovnako ako literatúra apokalypsy. Aj keď majú pre nás osobné listy stále význam aj dnes, aplikácia môže byť o niečo rozdielna, ako pre pôvodných čitateľov. Rozlišovanie rozdielnych literárnych žánrov v Biblii je dôležité, aby sme sa vedeli vyhnúť zmätku a nepochopeniu.

Po tretie, všetci sme hriešni, všetci sme omylný (Kazateľ 7:20, Rimanom 3:23, 1. Jána 1:8). Aj keď sa veľmi snažíme čítať Bibliu nestranne, občas sa nám všetkým stane, že ju čítame zaujato. V istom bode sa žiaľ každému stane, že dezinterpretujeme pasáž na základe predpokladu, čo to môže alebo nemôže znamenať. Keď študujeme Bibliu, musíme si prosiť od Boha aby odstraňoval naše skreslenia a pomáhal nám interpretovať Jeho Slovo bez dohadov. Toto je často zložité, pretože priznať si domnienky vyžaduje pokoru a ochotu priznať si chyby.

Neznamená to však, že tieto tri kroky nám stačia na to, aby sme správne chápali Bibliu. Mnohé knihy boli napísané na tému biblickej hermeneutiky, vedy, ktorá sa zaoberá biblickou interpretáciou. Tieto body sú však skvelým začiatkom k tomu, ako správne chápať Bibliu. Je potrebné rozoznávať rozdiely medzi nami a ľuďmi, ktorí žili v biblických časoch. Treba tiež počítať s rozdielnymi žánrami literatúry. Tiež sa musíme ale snažiť o to, aby sme dovolili Biblii hovoriť samej za seba a nedovoliť našim dohadom, aby skazili našu interpretáciu.

Pochopenie Biblie môže byť niekedy ťažkou úlohou, ale s Božou pomocou je to možné. Pamätaj, že ak veríš v Ježiša Krista, Duch Boží v tebe prebýva (Rimanom 8:9). Ak dôveruješ Bohu, ten istý Boh, ktorý „vdýchol“ Písmo (2. Timoteovi 3:16-17) je ten istý Boh, ktorý ti otvorí myseľ pravde a pochopeniu Jeho Slova. Neznamená to však, že to bude vždy jednoduché. Boh túži po tom, aby sme skúmali Jeho Slovo a naplno objavili jeho poklad. Pochopenie Biblie nie je vždy ľahké, ale je veľmi obohacujúce.

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo je také ťažké pochopiť Bibliu?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries