settings icon
share icon
Otázka

Čo Biblia hovorí o tom, aby kresťan mal zásah plastickej/estetickej chirurgie?

Odpoveď


Biblia nehovorí, či by kresťan mohol mať zásah plastickej alebo estetickej chirurgie. Tiež sa Biblia nezmieňuje o tom, či je to dobré alebo zlé. Predsa však existuje zopár vecí, o ktorých by každý kresťan mal pouvažovať, skôr než sa rozhodne na taký zásah. Meniť niečie telo je neprirodzené a existuje mnoho rizík a možných vedľajších účinkov, ako telesných, tak aj psychických. Žiaden človek by si nemal dovoliť „ísť pod nôž“ skôr, než si dôkladne neoverí všetky alternatívy a riziká, ktoré sú späté s tým zásahom. Tiež je potrebné si dobre premyslieť motív k takému zásahu. Pre mnohých ľudí, ktorí majú telesné poruchy – bezohľadu či sú genetické alebo získané – je samozrejmé, že chcú byť prijatí do spoločnosti a chcú sa cítiť „normálni“. Tiež existujú prípady abnormalít, ktoré spôsobujú nepríjemný pocit (napr. veľký nos). Ale vo väčšine prípadov je plastická chirurgia východiskom z emocionálnej prázdnoty alebo túžbou byť príťažlivý.

Najčastejšie kozmetické zásahy sú zväčšovanie pŕs, liposukcia (odstraňovanie tukov z tela), facelift, korekcia očí, zaťahovanie rôzných častí tela, botox a rekonštrukcia nosa. Príbližne 2 milióny ľudí ročne sa rozhodne pre niečo z uvedeného. Keď márnosť a prázdnota motivuje človeka na niečo také, môže sa to stať modlou tej osoby. Biblia nás upozorňuje, aby sme nič nerobili z márnej ctižiadosti (Filipanom 2:3-4) a aby sme nepriťahovali pozornosť na seba tým, ako vyzeráme (1. Timoteovi 2:9). Ďalšou vecou je cena. Treba to dobre zvážiť, keďže väčšina ľudí má rodiny a tieto výdavky by nemali byť väčšou prioritov ako rodinné potreby. Biblia nás učí, aby sme spravodlivo šafárili tým, čo nám Boh zveril (Príslovia 11:24-25; Lukáš 16:10-12).

Najdôležitejšia vec, ktorú treba urobiť skôr než sa rozhodneme na tento krok, je konzultovať to s Bohom. Biblia nás učí, že Boh sa stará o nás a o každú našu potrebu, takže môžeme každý svoj problém predniesť pred Neho (1. Petrova 5:7). Skrze múdrosť a vedenie Ducha Svätého a skrze Slovo Božie máme schopnosť urobiť správne rozhodnutie, ktoré bude vyvyšovať Boha. „Spanilosť je klam a krása je márnosť; ale žena, ktorá sa bojí Hospodina, zasluhuje si pochvalu.“ (Príslovie 31:30). Ani najschopnejší chirurg nemôže zastaviť starnutie. Zmenené časti tela sa po určitom čase budú musieť znovu naprávať a esteticky upravená tvár sa nakoniec zvráskavie. Oveľa lepšie je pracovať na skrášľovaní zvnútra: „skrytý človek srdca, to jest neporušiteľný a pred Bohom veľmi vzácny duch krotkosti a tichosti.“ (1. Petrova 3:4).

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Čo Biblia hovorí o tom, aby kresťan mal zásah plastickej/estetickej chirurgie?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries