settings icon
share icon
Otázka

Prečo si Dávid vybral päť hladkých kameňov predtým, ako išiel bojovať s Goliášom?

Odpoveď


Niektorí sa domnievajú, že Dávid vzal päť hladkých kameňov namiesto jedného, pretože mal pochybnosti. V príbehu o Dávidovi a Goliášovi však nič nenaznačuje, že Dávid tým, že vzal päť hladkých kameňov namiesto jedného, pochyboval o Bohu. Dávid bol skôr jednoducho pripravený. Čo ak by naňho Filištínci zaútočili po tom, čo zabil Goliáša? Ako by sa bránil? Dávid bol jednoducho pripravený, keď vzal ďalšie štyri kamene. Takisto nemohol vedieť, že na zabitie obra bude stačiť jeden kameň. Boh nesľúbil, že Dávid zabije Goliáša prvým kameňom.

Dávid mal skúsenosti s obranou oviec, ktoré strážil pomocou praku a kameňov. Zdá sa, tie zvieratá, ktorým Dávid čelil, boli oveľa odvážnejšie ako muži s Goliášom, pretože sa všetky obrátili a utiekli (1. Samuelova 17:51). Dávid povedal Goliášovi, že on (Goliáš) prišiel s kopijou a mečom, ale jeho zbraňou bol Boh Otec (1. Samuelova 17:37). Dôveroval Bohu celým svojím srdcom a veril, že Boh mu presne povie, čo má robiť a ako. A tak aj urobil.

Iní sa domnievajú, že Dávid si vybral päť hladkých kameňov preto, lebo Goliáš mal štyroch bratov a Dávid sa pripravoval na to, že zlikviduje všetkých päť obrov. Táto teória sa opiera o 2. Samuelovu 21:15-22. V tomto úryvku sa uvádzajú štyria veľmi veľkí Filištínci, ktorí boli s Goliášom nejakým spôsobom spriaznení: Išbi-benob, Saf, Goliáš a nemenovaný obor so šiestimi prstami na každej ruke a šiestimi prstami na každej nohe. „Títo štyria pochádzali z rodu obrov v Gate. Padli rukou Dávida a rukou jeho služobníkov" (2. Samuelova 21:22). Z rozprávania 1. Samuelovej 17 nevyplýva, že by Dávid vedel o Goliášových bratoch alebo že by veril, že bude musieť bojovať s celou rodinou. S istotou však vieme, že Dávid a jeho muži sa v neskorších bojoch stretli so štyrmi ďalšími obrami, ktorí boli nejakým spôsobom príbuzní Goliášovi.

Dávid veril v Pána a zo skúsenosti poznal Božiu vernosť. Dávidova viera sa zrodila zo skúsenosti s Božou milosťou a milosrdenstvom v jeho doterajšom živote. Pán ho v minulosti vyslobodil z nebezpečných situácií, čím dokázal svoju moc a dôveryhodnosť, a Dávid sa spoliehal, že ho vyslobodí z Filištíncov. Bez ohľadu na to, či bolo treba jeden kameň alebo päť, Dávid si uvedomoval, že moc nie je v jeho praku, ale v Pánovi zástupov. Ako Dávid neskôr napísal v Žalme 21: 14: „Vyvýš sa, Hospodin, vo svojej sile! Tvoju hrdinskú moc chceme ospevovať a oslavovať."

EnglishNávrat na slovenskú Domovská stránka

Prečo si Dávid vybral päť hladkých kameňov predtým, ako išiel bojovať s Goliášom?
Zdieľaj túto stránku: Facebook icon Twitter icon Pinterest icon Email icon
© Copyright Got Questions Ministries